Od wielu lat biblioteki publiczne obok swojego podstawowego zadania, jakim jest udostępnianie zakupionych zbiorów, rozszerzają swoją działalność o przedsięwzięcia wydawnicze. Co ciekawe, projekty wydawnicze realizują nie tylko duże miejskie placówki biblioteczne, ale również mniejsze, gminne biblioteki, które zaskakują swoją inicjatywą i często oddają do rąk swoim czytelnikom ciekawe edycje, związane z regionem, z historią rodzimych ziem, tradycją i kulturą.
Istnieje społeczne zapotrzebowanie na publikacje dotyczące spraw regionu, które są najbliższe mieszkańcom, poszukującym swojej tożsamości kulturowej. To szansa na scalenie małych społeczności wokół ważnych dla nich spraw i zjawisk.
Monografie miejscowości, wybrane zagadnienia lokalnej architektury, kultury materialnej. Zachowywanie tradycji i gwary. Przechowywanie historii ważnych postaci dla danego regionu - literatów, miejscowych kronikarzy, twórców kultury. Te wszystkie zagadnienia znajdują odzwierciedlenie w działalności wydawniczej bibliotek, o której piszemy w tym numerze „Bibliotekarza Opolskiego”. Pokazujemy wybrane publikacje i przejawy działalności wydawniczej w bibliotekach, zarówno profesjonalne wydawnictwa, jak i te wydawane przez biblioteki własnym sumptem, dzięki wielkiemu zaangażowaniu bibliotekarzy.
Nie zapominamy również o stałych blokach tematycznych, jak również o ciekawych głosach płynących z zaprzyjaźnionych bibliotek, które dotyczą bibliotekarskiego warsztatu. Zapraszamy między innymi do lektury tekstu Gabi Iszak Ferencné z Biblioteki Komitatu im. Mihálya Vörösmarty w Székesfehérvár, w którym autorka prezentuje węgierski System Obsługi Obszaru, na który składa się bogata oferta usług bibliotecznych dla mieszkańców małych miejscowości.