Polecamy

Zakochaj się w Bibliotece: X Forum Młodych Bibliotekarzy w Warszawie

Data dodania: 23.09.2015

Zakochaj się w Bibliotece: X Forum Młodych Bibliotekarzy w Warszawie

W dniach 17-18 września 2015 r., odbyło się X Jubileuszowe Forum Młodych Bibliotekarzy, pod hasłem „Zakochaj się w Bibliotece”. W tym roku młodzi bibliotekarze spotkali się w Warszawie. Organizatorem X Forum było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Oddział SBP w Warszawie i Zarząd Główny SBP, oraz cztery warszawskie biblioteki: Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Biblioteka Uniwersytecka, Biblioteka Narodowa oraz Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła pani prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pani Hanna Gronkiewicz Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. Sponsorem głównym X FMB była firma MOL, a wśród sponsorów i partnerów znaleźli się także: IBuk Libra, Aleph, Emerald, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne oraz Biuro Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Sesja otwierająca X Forum Młodych Bibliotekarzy odbyła się w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Zgromadziła uczestników oraz gości, wśród których znaleźli się m.in. Małgorzata Kurek z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Elżbieta Michalak-Pawłowska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej, Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Krystyna Piwowarska, zastępca dyrektora ds. Informacji Naukowej i Opracowań Zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej, Jolanta Stępniak, dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej oraz liczne grono dyrektorów bibliotek warszawskich.

W programie sesji znalazło się m.in. podsumowanie i wręczenie nagród w prestiżowych konkursach Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Tygodnia Bibliotek, Bibliotekarza roku, oraz Nagrody Naukowej SBP im. A. Łysakowskiego. Tytuł Bibliotekarza Roku 2014 otrzymał Witold Gagacki - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie, zaś laureatami Nagrody Naukowej im. A. Łysakowskiego zostali: Alicja Matczuk i Sebastian Dawid Kotuła z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także Magdalena Cyrklaf z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Wręczono także wyróżnienia w konkursie fotograficznym pt. „Zakochaj się w Bibliotece”, ogłoszonym z okazji X Forum Młodych Bibliotekarzy. Wyróżnienia otrzymali: Elżbieta Stawska, z Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, za zdjęcie pt. „Podziel się szczęściem” oraz Urszula Ofanowska, także z Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, za zdjęcie pt. " No weź to poczuj!".

W dalszej części sesji otwierającej X FMB Maja Kimnes , nawiązując do hasła I Forum Młodych Bibliotekarzy w Zielonej Górze, wygłosiła wykład o osiągnięciach i karierze zawodowej uczestników I FMB.

Sesja druga X FMB odbyła się z Bibliotece Uniwersyteckiej. Uczestnicy na wstępie mieli okazję zwiedzenie gmachu i słynnych ogrodów Biblioteki. Podczas sesji w Bibliotece Uniwersyteckiej, jak również podczas kolejnych sesji w Bibliotece Narodowej, uczestnicy mieli do wyboru: wysłuchanie referatów, udział w warsztatach lub dyskusje przy stolikach eksperckich. Każdy mógł wybrać to co go najbardziej interesuje. Podczas dwóch dni X Forum wygłoszono 18 referatów, zorganizowano 5 stolików eksperckich, 7 warsztatów oraz Konferencję Towarzyszącą pt. Zintegrowana Platforma Polskich Czasopism Naukowych Merkuriusz w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej. Bardzo interesujące były warsztaty pt. „Najwyższe wieże i dzikie bestie, czyli o tym, że flashmob jest idealnym narzędziem promocji literatury i biblioteki”. Podczas warsztatu zaprezentowano doświadczenia prowadzących w dziedzinie flashmobu. Pokazano też świetne flashmoby z różnych miast. Powodzeniem cieszyły się tematy poświęcone różnym aspektom kariery bibliotekarskiej m..in. programowi wymiany bibliotekarzy akademickich Erasmus +, czy kwalifikacjom potrzebnym, aby zostać bibliotekarzem dziedzinowym, ale także tematy poświęcone zagadnieniom bibliotekarskim, jak tworzenie wizerunku biblioteki w Internecie, przeprowadzenie badań jakościowych, wirtualizacja przestrzeni bibliotecznej, czy stypendia i staże, czyli najlepsze sposoby na poszerzenie horyzontów zawodowych.

Uczestnicy mieli także okazje wziąć udział w wycieczce po Warszawie oraz obejrzeć, prezentowaną na Stadionie Narodowym, multimedialną wystawę z Neapolu, pt. „Pompeje. Życie z cieniu wulkanu”.

Organizowane od 10 lat Forum Młodych Bibliotekarzy, skupiające nie tylko młodych, rozpoczynających pracę w zawodzie bibliotekarzy, jest wyjątkową inicjatywą, płaszczyzną, która daje niecodzienną okazję do wymiany doświadczeń, wiedzy oraz umiejętności. Forma X FMB oraz organizacja jego elementów była skupiona przede wszystkim na tym, aby w jak najwyższym stopniu umożliwić tę wymianę, ułatwić dialog oraz zintegrować środowisko bibliotekarzy. Kontakty, poza wiedzą i umiejętnościami, to równie cenna wartość dodana. Poczucie przynależności do grupy zawodowej, którą się wybrało, wspólne, w mniejszym lub większym stopniu, problemy i udział w rozwiązywaniu ich, wsparcie oraz duma z wykonywanej pracy, to wszystko, w moim przekonaniu, składa się na SUKCES – tematykę tegorocznego Forum.

Kolejna XI edycja Forum Młodych Bibliotekarzy odbędzie się w Opolu!

nad. Julita Saj


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP