Polecamy

Stanowisko MKiDN w sprawie PIW

Data dodania: 22.07.2015

Stanowisko MKiDN w sprawie PIW

W radiu Tok FM u Janiny Paradowskiej gościła Minister Kultury Małgorzata Omilanowska w sprawie sytuacji PIW-u i koncentrowała się na wyjaśnieniu związanych ze sprawą nieporozumień.

Znane jest też stanowisko Rzecznika Prasowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tej sprawie.

Państwowy Instytut Wydawniczy jest marką bliską każdemu polskiemu czytelnikowi. Właśnie dlatego, że jest tak bliska ludziom kultury, wywołuje ogromne emocje i wyklucza racjonalną rozmowę. Dyskusje prowadzone w mediach społecznościowych i większość tekstów prasowych w żaden sposób nie tłumaczą sytuacji, w jakiej znalazło się wydawnictwo ani tego, czemu służą działania ministra skarbu.

Nie ma innej możliwości prawnej „ratowania PIW” niż ta polegająca na przejęciu zasobów przez wskazaną instytucję kultury i sfinansowanie zakupu nieruchomości stanowiącej własność PIW, co umożliwi spłatę długów. Wsparcie rządu poprzez spłatę zadłużenia PIW w innym trybie byłoby niedozwoloną pomocą publiczną.

Obecna sytuacja PIW grozi w każdej chwili złożeniem przez wierzycieli wniosku o postawienia go w stan upadłości. Ogłoszenie upadłości oznaczałoby w praktyce, że Minister Skarbu Państwa straciłby jakiekolwiek możliwości ochrony majątku PIW bowiem z mocy prawa o jego dalszych losach decydowaliby sędzia komisarz i syndyk lub nadzorca sądowy. W procesie przeprowadzania upadłości wartości kulturowe aktywów PIW nie miałyby żadnego znaczenia, liczyłaby się tylko ich wartość rynkowa. Zaproponowany przez MSP i MKiDN scenariusz pozwoli tego uniknąć.

Powołany przez Ministra Skarbu Państwa Zarządzeniem nr 9 z dnia 31.01.2012r. Zespół opiniodawczo – doradczy, w celu monitorowania procesu likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego pod kątem ochrony i zabezpieczenia dorobku kulturowego PIW (prawa wydawnicze, znak towarowy i zbiór egzemplarzy żelaznych), po wskazaniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego instytucji odpowiedzialnej za zabezpieczenie dorobku kultury narodowej wypracowanego przez PIW, wziął pod uwagę proponowany przez MKiDN sposób jego zabezpieczenia, który zakłada, że:

  • Prawa autorskie - będą w pierwszej kolejności udostępnione, otwierane w domenie publicznej w oparciu o Creative Commons 3.0 z uznaniem autorstwa lub kiedy będzie to niemożliwe, udzielane będą nieodpłatnie licencje dla wydawców.
  • Prawa do serii wydawniczych - mogą być udostępniane zainteresowanym wydawcom.
  • Marka PIW - będzie znakiem nowego programu MKiDN – „PIW – kanon polskiej klasyki” (nazwa robocza). Zadaniem programu będzie zagwarantowanie stałej dostępności wszystkich najważniejszych dzieł polskiej literatury w księgarniach i bibliotekach. Pozycje te będą wskazane przez ekspertów i będą przedmiotem nowych opracowań naukowych i redakcyjnych, a następnie wydawane będą na najwyższym poziomie. Obecnie trwają prace przygotowawcze, a uruchomienie programu planowane jest w 2016r.
  • Zbiór egzemplarzy żelaznych będący w posiadaniu PIW - będzie przekazany do zainteresowanej biblioteki.

Michał Babczyński, Rzecznik Prasowy MKiDN 

Źródło: Instytut Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP