Polecamy

Bus GO_GO_GO_PRO! rusza w Polskę, oferując bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci! Jak go zatrzymać?

Data dodania: 21.07.2015

Bus GO_GO_GO_PRO! rusza w Polskę, oferując bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci! Jak go zatrzymać?

Nauka programowania pozwala odnaleźć się w świecie nowych technologii, rozwija kreatywność oraz umiejętność efektywnego myślenia. Im wcześniej dziecko poznaje się język kodowania, tym lepiej się rozwija. Jak pokazują dane statystyczne komputery znajdują się w ponad 90% polskich domów z dziećmi w wieku szkolnym, ale tylko niespełna 8% społeczeństwa deklaruje swoje umiejętności programistyczne. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebą zmieniającego się rynku pracy, oferujemy zainteresowanym bibliotekom bezpłatne zajęcia z programowania, które łączą wiedzę z zabawą i przynoszą zaskakujące efekty. Obecnie działa już 20 naszych punktów GO_PRO!, czyli Gminnych Ośrodków Programowania. Jeżeli chcecie: zorganizować u siebie takie bezpłatne warsztaty z użyciemkloców Lego Mindstorms, pokazać dzieciom jak mądrze korzystać z nowych technologii, dowiedzieć się jak prowadzić u siebie takie zajęcia? Koniecznie zgłoście się do projektu.

 

O projekcie:

GO GO GO_PRO! ma na celu promowanie idei przekształcania bibliotek publicznych w nowoczesne ośrodki edukacji pozaformalnej, w których odbywałoby się kształcenie dzieci i młodzieży w zakresie programowania oraz rozwoju kompetencji informacyjno-komunikacyjnych. W ramach realizowanego projektu Bus GO GO GO_PRO! odwiedzi 50 bibliotek na terenie całego kraju, w których zostaną przeprowadzone 3-godzinne warsztaty pokazowe z programowania dla młodzieży, a także spotkania informacyjno - doradcze dla lokalnych decydentów. Podczas spotkań z przedstawicielami władz zostanie zaprezentowana działalność punktów „GO_PRO!” oraz sposoby i zasady finansowania tego rodzaju przedsięwzięć w bibliotekach, nasi trenerzy przedstawią także możliwość dołączenia do sieci GO_PRO!. Pragniemy przekonać przedstawicieli władz lokalnych oraz inne zainteresowane podmioty o korzyściach płynących z nauki programowania dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na szansę wykorzystania potencjału bibliotek w tym obszarze.

Kto może się zgłosić i jak się zgłosić?
Biblioteki publiczne działające na terenie gmin wiejskich lub miejsko - wiejskich. Oferta skierowana jest głównie dla bibliotek z województwa: podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://gopro.edu.pl/go-go-go_pro/, z której można pobrać także formularz rekrutacyjny. Wypełniony formularz prosimy odesłać drogą mailową na adres info@gopro.edu.pl. O pozytywnym rozpatrzeniu wniosków decyduje kolejność zgłoszeń. Data spotkania i warsztatu będzie ustalana indywidualnie z każdą wyłonioną podczas rekrutacji biblioteką. Wszystkie spotkania objazdowe będą się odbywać w okresie od 6.07.2015 r. do 30.09.2015r.

 

Co oferujemy?

  • Udział w ogólnopolskim projekcie finansowanym przez belgijską fundację wspierającą rozwój bibliotek europejskich “The Reading and Writing Foundation”.
  • Bezpłatne 3-godzinne warsztaty pokazowe dla młodzieży w zakresie programowania z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms.
  • Bezpłatne spotkanie informacyjno - doradcze na temat zakładania nowych punktów programowania i Klubów Kodera w bibliotekach publicznych na przykładzie już działających ośrodków w ramach Sieci GO_PRO!, uwzględniające zasady i sposoby finansowania tego rodzaju przedsięwzięć.
  • Możliwość dołączenia do Sieci GO_PRO!
  • Materiały pomocnicze: poradnik dla władz lokalnych (zasady i sposoby zakładania oraz finansowania nowych punktów GO_PRO!), poradnik dla bibliotek (zasady zakładania nowego punktu GO_PRO!, korzyści dla biblioteki), materiały szkoleniowe dla młodych uczestników warsztatu pokazowego.

 

Co zyska biblioteka uczestnicząca w projekcie?

  • Prestiż wynikający z ogólnopolskiego charakteru projektu.
  • Możliwość pozyskania partnerów do współpracy przy zakładaniu nowych punktów “GO_PRO!”.
  • Innowacyjny i ciekawy sposób na organizację zajęć dla dzieci i młodzieży na terenie biblioteki, a także zwiększenie zainteresowania młodszej grupy czytelników działalnością placówki.
  • Wskazówki na temat sposobów modernizacji biblioteki, a także informacje o możliwościach jej rozwoju w zakresie nauczania programowania oraz rozwoju kompetencji informacyjno - komunikacyjnych jako ośrodka edukacji pozaformalnej.

Dotychczasowe osiągnięcia Gminnych Ośrodków Programowania:

  • Nominacja do prestiżowej nagrody międzynarodowej „WSIS Project Prizes 2015” (The World Summit on the Information Society)
  • Nominacja do nagrody Nowe Technologie Lokalnie „SEKTOR 3.0”

A tak wyglądały zeszłoroczne szkolenia dla bibliotekarzy:

Czekamy na Wasze zgłoszenia! Aplikuj i spraw, aby BUS zatrzymał się również w Twojej bibliotece.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP