Z uwagi na różne dni i godziny pracy nowego pracownika dyrektor instytucji ma zamiar wprowadzić równoważny system pracy. Pozostaje pytanie, co z pracą w niedzielę takiego pracownika. Większość niedziel byłaby dla niego wolna, czyli byłby to obowiązkowy dzień wolny od pracy, ale raz na jakiś czas w niedzielę konieczne będzie zaplanowanie mu pracy.
Czy w takim przypadku można zaplanować w harmonogramie czasu pracy tego pracownika niektóre niedziele jako robocze, czy też należy je traktować jako pracę w godzinach nadliczbowych? Jak w tym przypadku traktować zasadę, że pracy w nadgodzinach nie można planować?
Z pytania wynika, że nowy pracownik instytucji będzie wykonywał pracę w różnych dniach tygodnia i w różnych godzinach. Równoważny system czasu pracy wybrano więc dla niego prawidłowo. Nawet jeśli tylko w niektóre dni praca pracownika ma być dłuższa od 8 godzin, to dla jej poprawnego wprowadzenia konieczne jest objęcie go równoważnym systemem czasu pracy (art. 135 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, dalej: kp).
Dyrektor instytucji kultury może zobowiązać pracownika do pracy w niedzielę bez względu na liczbę niedziel, które ma on przepracować w okresie rozliczeniowym (art. 15110 pkt 9 lit. h kp w związku z art. 26e Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej). Może to zrobić także bez względu na system czasu pracy, jakim objęty jest pracownik, który świadczy pracę w niedzielę.
Źródło: Portal Instytucji Kultury