Polecamy

O żołnierzach wyklętych z Kajetanem Rajskim

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 29.05.2015

25 maja br. gościem Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle był Kajetan Rajski, autor książek „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” oraz „Wilczęta 2”. W spotkaniach wzięło udział prawie sto osób, m.in.: uczniowie jasielskich szkół ponadpodstawowych i harcerze z 139 Drużyny Harcerskiej „Lisy”.

W książkach zebrano wspomnienia dzieci żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Wśród nich są m.in.: Adam Broński – syn kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, Andrzej Pilecki – syna rtm. Witolda Pileckiego, Maria Danuta Wołągiewicz, - córka ppłk. dypl. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz”, Marka Franczaka – syna  sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Inspiracją do zatytułowania rozmów z dziećmi żołnierzy wyklętych stał się fragment wiersza „Wilki” Zbigniewa Herberta: „Ponieważ żyli prawe wilka, historia głucho o nich milczy (…)”.

Każda z tych dwudziestu czterech rozmów budzi jednocześnie niezgodę i podziw – opowiada Kajetan Rajski. Niezgodę na to jak zostali potraktowani, niemal wszyscy bowiem byli prześladowani, żyli z piętnem „dzieci bandytów” tylko dlatego, że ich ojcowie obrali drogę niezłomnych patriotów. Podziw – dla postawy żołnierzy wyklętych i ich rodzin, dla wierności polskości i dziedzictwu.

W wywiadach tytułowe „wilczęta” opowiadają dramatyczną historię – swoich ojców a także własnych rodzin. Poznajemy m.in.: historię Janusza Niemca – syna syna mjr. Antoniego Żubryda ps. „Zuch” aresztowanego w wieku 5 lata za rzekomą „przynależność do bandy Żubryda” czy Magdaleny Zarzyckiej, która urodziła się i pierwsze lata życia spędziła w więzieniu na Zamku w Lublinie, kiedy jej rodziców aresztowało UB.
 

Dzieci żołnierzy wyklętych dotknęły trudności życiowe, które były konsekwencją wyboru ich rodziców. Mimo tego, w wypowiedziach moich rozmówców nie ma żalu – mówi autor. Jest miłość do rodziców i walka o ich rehabilitację.

Autor książek, Kajetan Rajski, jest studentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego
w Krakowie. Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami internetowymi: „Polonia Christiana”, „Droga”, „Gazeta Polska”, kwartalnik społeczno-historyczny „Kwarta” czy portal PCh24.pl.

Współorganizatorem spotkania był portal PCh24.pl.

 

MBP w Jaśle







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP