12 maja 2015 w ramach 12. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”. Głównym tematem rozmowy była gwara.
Bibliografia dotycząca jasielskiej gwary jest stosunkowo skromna. Wiesław Hap w książce „Ziemia jasielska naszą małą ojczyzną”, upomina się o przywrócenie godności gwarze lokalnej, bo przecież jest to ważny element kulturotwórczy. Wiele lat polityki jedynie słusznej mowy, doprowadziło do jej zaniechania. Gdzieniegdzie jest jeszcze żywa, a czasem wybrzmiewa w pojedynczych zwrotach. W Klubie „Michalina” rozmawialiśmy o gwarze Jasielszczyzny czy raczej o poszczególnych jej odmianach. Posługują się nią zazwyczaj ludzie starsi.
Poetki postanowiły napisać teksty w stylizacji gwarowej swoich wsi. Takie próby już wcześniej czyniła poetka z Sądkowej Maria Tomasik w tomiku „Ogród wspomnień”. Na spotkaniu właśnie z tego tomiku odczytała razem z Teresą Macek zabawny dialog „Kumoszki”, który zebrani nagrodzili brawami.
Na zakończenie Bernadeta Samborska opowiedziała o genezie najnowszego tomiku „Ogród Boży”, z którego przeczytała wiersze „Kochaj i wybaczaj” i „Serce Jezusa”.
MBP w Jaśle