Polecamy

Andresen na Festivalu Książki

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 07.04.2015

Chcemy napisać o baśniowym wieczorze,  który miał miejsce 27 marca 2015 roku w Pałacu w Żelaźnie. Impreza została zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko i jej partnerów,  z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, obchodzonego na całym świecie 2 kwietnia oraz w ramach mikroprojektu  „Festival Książką Malowany“, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice“.

 

Spotkanie rozpoczeło się od bajkowych powitań... Na bajkowym planie pojawiło się mnóstwo dzieci z Polski i Czech. Kopciuszek – Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, reżyserka i prowadząca przywitała pana Andersena – w tej roli Krzysztof Matysiak, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko, Księżnę Mariannę Orańską – Bogusława Kochmańska, współwłaścicielka Pałacu oraz Królową Śniegu – Soňa Puziova, tłumacz języka czeskiego.

 

Wróżki Selena i Ariana z Włoch przybyły, aby bajki pomieszać, by pomieszać baśnie. Wszystko stanęło na głowie, w strasznym bałaganie. Jednak pan Andersen oświadczył, że nie ma zgody na te różne spory, bo stare bajki dzieci znają, bardzo je kochają i chętnie czytają...

 

Na to wszystko Kopciuszek „Bajki i książki czytajcie zawzięcie, to do świata wiedzy znajdziecie zaklęcie. Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań, odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.
Książki mówią: Nie zbłądzi ten, kto czyta. Książki mówią, że ciekawscy żyją dłużej!”

 

Po takich doznaniach władcy bajek z baśni braci Grimm, pani Sekretarz gminy Kłodzko Bożena Simlat , pan przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Zbigniew Tur oraz Marianna Orańska wrzucili do skarbonki Andersena „złote dukaty” i otworzyli bramę do zaczarowanego świata…

 

Pan Andersen przeczytał „Zaczarowany kufer”, a dzieci z walizki jednego z dwunastu podróżnych Artur Szczytowski, otrzymały smaczne wielkanocne czekoladki.

 

Rozdane zostały nagrody – laptopy edukacyjne – dla tych bohaterów bajek, co to w ubiegłym roku świat baśni Andersena ślicznie wymalowali i zachowali swoje obrazy w baśniowym kalendarzu na rok 2015. Po stronie polskiej są to: Bartek z Żelazna, Antosia z Krosnowic, Amelka z Wojborza, Kalinka z Piotrowic, Martynka z Jaszkowej Górnej i Wiktoria z Kamieńca.

Po stronie czeskiej: Monika, Soňa i Žaneta z Rychnov nad Kneźnou, Honzik z Vamberka, Anna z Potštejn i Simonka z Vamberka.

 

Wiele tego wieczoru i to, do późnych godzin się działo, w Pałacu Księżnej Orańskiej, która swoim dostojeństwem i strojami zachęcała do zabawy w pałacowych komnatach. W Sali lustrzanej dzieci prezentowały swoje uzdolnienia artystyczne w śpiewaniu, aktorstwie, recytacjach, grach na przeróżnych instrumentach muzycznych oraz tańcach.

 

Jury w składzie: Vladimir Hulman z Czech, Anna Karolewicz – instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Mariola Kozak – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kłodzko oraz Kazimierz Adamajtis – lokalny artysta ludowy oraz Kopciuszek, na zakończenie przesłuchań stwierdzili jednogłośnie „Co przechowane, nie zapomniane”, jak u Andersena.

 

W sali kominkowej panowała bajeczna atmosfera. Dziewczynka z zapałkami Iza Mucha z biblioteki w Wojciechowicach, w asyście wolontariuszy Ośrodka Kultury i bibliotekarki Ewy ze Starego Wielisławia, wspólnie działali z dziećmi dookoła wielkanocnego jajka.

W konkursie wokalnym nagrodzono odzinnymi grami elektronicznymi sześcioro dzieci: Maję, Łucię i Zosię z Polski oraz Sarę, Agatkę i Anežkę z Czech.

 

W konkursie teatralnym nagrodzono adiomagnetofonami wielofunkcyjnymi 6 grup przedszkolno-bibliotecznych z Szalejowa Dolnego, Bierkowic, Krosnowic, Jaszkowej Dolnej, Ołdrzychowic Kłodzkich oraz z czeskiego Podbřezí.

 

W starej bibliotece pałacowej, bibliotekarki Małgosia i Bogusia zapraszały małych i dużych gości na bajeczne czytania i oglądania… Stażysta Michał z wielką pasją i „w prawdziwej gorączce” prowadził zajęcia z „Master Tableta”, w dziwacznym języku, który był „Kluczem od bramy” Andersena.

 

W konkursie recytatorskim gry elektroniczne otrzymali: Karol, Piotrek i Lena z Polski oraz Jan, Matouš i Vaclav z Czech. Na instrumentach muzycznych piękne melodie i nagrody wygrali: Antosia, Ignac i Krystian z Polski oraz Vit, Sára i Filip z Czech. Kolejne nagrody dla siebie wytańcowali: Emilia, Klaudia i Adrian z Polski oraz Pavel, Oliver i Anna z Czech.  

 

W Oranżerii na scenie czarowali aktorzy z Polski i Czech, w marionetkowym spektaklu teatralnym „Od bajki do bajki”. Dzieci i dorośli byli zachwyceni, bo mieli okazję – po raz pierwszy w życiu – zobaczyć zabytkowy teatrzyk domowy. Punktem kulminacyjnym były warsztaty papierowego teatru, gdzie zabawa wokół sztuki aktorskiej i budowania sceny zdarzy się następnym razem, co najmniej „Za tysiąc lat”- pisał Andersen.

 

Pysznego i słodkiego jedzonka nie brakowało, a główną niespodziankę dzieciom sprawiło Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela z Jaszkowej Dolnej, które wykonało i podarowało książkowy tort „Niema księga” Andersena.

 

Poczęstunek dla dzieci, spektakl teatralny i warsztaty papierowego teatru, tłumacza języka czeskiego, wszystkie nagrody rzeczowe i upominki książkowe zostały sfinansowane w ramach

 

 

                 projektu „FESTIVAL KSIĄŻKĄ MALOWANY” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”

 

 

Za to wielkie baśniowe spotkanie dziękują Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko, Pałac w Żelaźnie oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko. Zapraszamy za rok!







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP