Polecamy

„Kultura Dostępna” w internecie

Data dodania: 19.03.2015

„Kultura Dostępna” w internecie

7,5 tys. filmów, animacji, dokumentów, spektakli teatralnych, koncertów oraz programów telewizyjnych i audycji radiowych w zasobach NInA. 600 tys. obiektów cyfrowych w POLONIE. 14 mln skanów archiwalnych. 220 tys. obiektów muzealnych.

To część materiałów dostępnych w internecie, dzięki czemu staje się on ważnym medium niwelującym bariery w dotarciu do kultury. Szczegóły przedstawiono 18.marca br. na konferencji prasowej z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Uczestnikami konferencji, która odbyła się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, byli także: dyrektor NInA Michał Merczyński, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski oraz prezes zarządu Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska.

Barier, które decydują o tym, że wiele grup społecznych nie ma pełnego, właściwego dostępu do kultury jest bardzo wiele. Ich znoszenie czy minimalizowanie musi być procesem wielowątkowym, złożonym z bardzo wielu różnych działań. Jednym z istotniejszych elementów jest dostęp do kultury w sieci (…). Każdy, kto raz w życiu był w teatrze wie, że oglądanie tego spektaklu na ekranie nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z teatrem. Każdy, kto raz w życiu był na dobrym koncercie muzyki w filharmonii wie, że żadne, nawet najlepsze nagranie, nie zastąpi mu doświadczenia, przeżycia, „dotknięcia” tej muzyki w sposób rzeczywisty. Mimo pewnych ograniczeń, kultura w sieci jawi się jednak jako narzędzie realnego dostępu do treści kultury. Mam poczucie, że wielu młodych ludzi, którzy świetnie sobie radzą z surfowaniem i wyszukiwaniem nowych rzeczy, nie ma świadomości tego, jak dużo można w sieci znaleźć i jak wielu rzeczy doświadczyć- mówiła minister Omilanowska.

Ilość materiałów w sieci cały czas rośnie. W efekcie poszerza się dostęp do kultury dla osób, które bez sieci nie mają - z rozmaitych przyczyn – możliwości osobistego w niej uczestnictwa. Wpisuje się to w realizowany przez MKiDN program KULTURA DOSTĘPNA.

Źródło: MKiDN


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP