Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 97
zaprasza
19 marca (czwartek) 2015 r. o godz. 18.00
do Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ulicy Czerniakowskiej 178 A
na spotkanie poświęcone prof. Edmundowi Wnuk-Lipińskiemu (ur. 4.05.1944 r. zm. 4.01.2015 r.) profesorowi socjologii i autorowi wielu prac z dziedziny socjologii polityki. Autorowi trylogii fantastyczno-socjologicznej „Apostezjon” oraz poświęconych socjologii: „Świat międzyepoki. Globalizacja – demokracja – państwo narodowe” (2004) oraz „Socjologia życia publicznego” (2005, 2008).
Był założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN, a później rektorem Collegium Civitas. Był także uczestnikiem rozmów Okrągłego Stołu i doradcą Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Kierował Instytutem Socjologii w CC.
Spotkanie z udziałem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, prof. Adama Rycharda, prof. Ireneusza Krzemińskiego będzie oscylować wokół książki pt. „Światy równoległe”.
Mojemu pokoleniu przyszło żyć w ciekawym, choć pokojowym momencie historycznym. Od kilku stuleci Polska nie przeżywała tak długiego okresu bez wojen czy choćby powstań. Nawet upadek komunizmu odbył się bez rozlewu krwi, co mniej refleksyjnym politykom, publicystom i pisarzom nie pasuje do obrazu prawdziwego przełomu, któremu w naszej wcześniejszej historii zawsze towarzyszył łopot sztandarów, szczęk oręża i hekatomba. Tym razem Polacy okazali się mądrzy przed szkodą, choć to niebywałe osiągnięcie jest przez część elity politycznej i kulturalnej traktowane z lekceważeniem, by nie powiedzieć – z pogardą.
(Fragment książki)