Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 przy ulicy Czerniakowskiej 178 A
zaprasza
na pokaz filmów nagrodzonych na II edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Kino z duszą".
26 lutego (czwartek) godz. 18.00 - "Żyd Ishai" reż. Julita Wołoszyńska i Krzysztof Żurowski. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Julitą Wołoszyńską oraz przewodniczącym jury prof. Andrzejem Musiałem. (Nagroda główna).
Ishai (Jesse) Brenner jest Żydem, który urodził się i wychował w Izraelu. Pochodzi z tradycyjnej żydowskiej rodziny, która dba i pielegnuje tradycje judaistyczne. Jednak gdy 1986 roku, po wojsku, wyjechał do Kanady, jego życie i poglądy zaczęły bardzo się zmieniać. Spotkał człowieka, Polaka, który opowiedział mu o Jezusie - Mesjaszu, którego oczekiwał cały Izrael. Ishaiowi nie dawało to spokoju. Szukał informacji o Jezusie w Starym Testamencie - i znalazł je... Tak rozpoczęła się jego droga do nawrócenia... Po jakimś czasie Ishai był już katolikiem. Postanowił wrócić do kraju. Zamieszkał z żoną w Tel Awiwie. Niestety zmiana religii oznaczała też zerwanie więzi z rodziną. Rodzice Ishaia, a także rodzeństwo nie potrafili zaakceptować jego decyzji. To była zdrada. Ishai stał się we własnym kraju obywatelem trzeciej kategorii. Gdyby nie wsparcie żony, pewnie znowu opuściłby Izrael - tym razem na zawsze... Ale zostali... [TVP]
27 lutego (piątek) godz. 18.00 - "Niegdyś moja matka" reż. Sophia Turkiewicz. (Wyróżnienie specjalne)
Tak naprawdę nie znamy naszych rodziców. Przekonuje nas o tym reżyserka filmu, próbując dociec, dlaczego przed laty matka oddała ją do sierocińca. Urodzona w przedwojennej Polsce Helena sama doświadczyła sieroctwa i bezdomności, przeżyła zesłanie do gułagu i tułaczkę po świecie. Odtwarzając jej biografię na tle burzliwej historii XX wieku, reżyserka poznaje okoliczności, które zdeterminowały losy obu kobiet. Czy zdoła teraz wybaczyć swojej matce?