Kryzys na rynku podręczników szkolnych spowodował, że w tym roku w kieleckich targach uczestniczy tylko dwóch wydawców edukacyjnych: Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro z Warszawy oraz kielecka Jedność. W trakcie uroczystości otwarcia serdecznie podziękowano Romanowi Ostrowskiemu, jednemu z inicjatorów Targów „Edukacja” sprzed dwudziestu laty i wieloletniemu przewodniczącemu Rady Programowej, który złożył rezygnację z tej funkcji.
Do tej pory w Kielcach dominowali najwięksi wydawcy edukacyjni, a w tym roku są tylko najlepsi - dowcipnie skomentował tę sytuację Mariusz Mączyński, dyrektor ds. promocji Oficyny Pazdro.
O trudnej sytuacji na rynku podręczników szkolonych mówił Jarosław Matuszewski, przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki, który jednocześnie z zadowoleniem zapowiedział wznowienie rozmów z MEN w sprawie podręczników dla szkolnictwa zawodowego, co może być początkiem dalszych wspólnych działań.
Jak się ogarniemy, to zaraz wrócimy do Kielc na Targi "Edukacja" - stwierdził optymistycznie.
Jednak tym razem w trakcie kieleckich targów nie wręczono tradycyjnych Nagród im. Filipa Kallimacha za najważniejsze osiągnięcia edukacyjne, przyznawanych przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” i Targi Kielce. Wstrzymanie ogłoszenia werdyktu jury było formą protestu wobec obecnej polityki resortu oświaty, które odmawia od wielu miesięcy podjęcia konstruktywnych rozmów ze środowiskiem wydawców edukacyjnych.
Dzisiaj jednak, już w trakcie trwania Targów „Edukacja”, zarysowała się możliwość powrotu do rozmów z MEN, chociaż tylko w jednej dziedzinie i dlatego deklaruję, że będziemy chcieli wręczyć tegoroczne Nagrody im. Filipa Kallimacha najwcześniej, jak tylko będzie to możliwe – stwierdził Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, a także przewodniczący Rady Programowej Targów „Edukacja”.
Tegoroczne Targi Edukacyjne „Edukacja” będą trwać do 12 lutego.
Źródło: Rynek Książki