W praktyce zdarzają się pomyłki w dokumentowaniu czynności opodatkowanych. Powoduje to konieczność skorygowania tych błędów. Dokumentami korygującymi stosowanymi przez podatników VAT są faktury korygujące oraz noty korygujące. Dokumenty te służą do poprawiania błędów w wystawionej fakturze pierwotnej.
Przypadki, kiedy należy wystawić fakturę korygującą, ustawodawca wskazał w art. 106j ust. 1 ustawy o VAT. Wymienia się tam m.in. udzielenie rabatu, zwrot towarów, podwyżkę ceny, stwierdzenie pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29 października 2014 r., nr IBPP1/443-777/14/BM, faktury korygujące można generalnie podzielić na te, które powodują zmniejszenie obrotu i kwoty VAT należnego oraz te, które wywołują skutki odwrotne, tj. w wyniku ich wystawienia wartość obrotu ulega podwyższeniu. W ramach tego rozróżnienia można również dokonać podziału faktur ze względu na powód ich wystawienia. Korekta podwyższająca podatek VAT w stosunku do sprzedaży pierwotnej może być dokonana:
Źródło: winienczyma.bn.org.pl