Podczas tegorocznych XVIII Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie miała miejsce wyjątkowa premiera wydawnicza. Dom Wydawniczy Orbis Pictus zaprezentował finał ponad dwuletnich prac polegających na odtworzeniu wyglądu nieodnalezionego oryginału Kroniki polskiej Galla Anonima. Jako rezultat ujrzeliśmy wyobrażenie twórców o księdze w postaci takiej, jak mógłby wyglądać pierwowzór w wersji, która nie tylko cieszy duszę ale i oko Właściciela. Wydanie swoim patronatem objęło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Komitet Organizacyjny Jubileuszu 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI oraz Ossolineum.
Elementy, z których składa się Księga, zostały pieczołowicie odtworzone w nawiązaniu do estetyki XI i XII wieku, kiedy to oryginał został spisany. Karolina Pelplińska, czyli czcionka , została stworzona od podstaw, na wzór kroju pisma zwanego karoliną. Inicjały zaprojektowano ręcznie, w stylu romańskim. Iluminacje wzorowane są na najcenniejszych rękopisach epoki, takich jak Ewangeliarz Kruszwicki czy Kodeks Pułtuski. Oprawę stanowi płaskorzeźba przedstawiająca władców opisanych w Kronice. Całość okuta jest blachą ozdobioną trybowaną bordiurą z ornamentem zaczerpniętym z Drzwi Gnieźnieńskich.
Kronika jest wydana w ściśle limitowanym nakładzie 298 sztuk, z czego 49 egzemplarzy wykonanych jest w wersji Luksusowej, zaś 249 egzemplarzy to wersja Kolekcjonerska. Ideą, która przyświecała wykonaniu tego wyjątkowego dzieła, było stworzenie książki ekskluzywnej, bogato zdobionej, wyglądającej tak, jak najcenniejsze księgi z epoki. Stąd w wersji luksusowej do druku użyto pergamenaty, okładka jest pokryta warstwą złota i srebra, a iluminacje wewnątrz Księgi zdobione ręcznie kładzionym 24-karatowym złotem płatkowym.
Wydaniu Kroniki Galla Anonima towarzyszą jubileusze: 900-lecie powstania oryginału Kroniki oraz 650-lat w służbie książki. Dla uczczenia 50-lecia tłumaczenia, użyto przekładu Romana Grotowskiego z roku 1965 należącego do Ossolineum. Biorąc także pod uwagę nadchodzący rok 2015, który będzie rokiem Jana Długosza, jest to fantastyczne ukoronowanie święta literatury polskiej przypadającego właśnie na obecny i przyszły rok.
Jesteśmy pewni, że wydawnictwo trafi do serc Polaków, ale też prawdziwych estetów i kolekcjonerów Ksiąg Faksymilowych. Kronika Galla Anonima jest piękną i oryginalną pamiątką, wyjątkowym prezentem i historycznym dziedzictwem. Na stronie internetowej wydawnictwa znajduje się pełen opis przedsięwzięcia. Zapraszamy do dalszej lektury na www.orbispictus.pl
Artykuł sponsorowany