Gra miejska o różnych kulturach w Olsztynku, „Prowokacja” w Starych Juchach, „Pogaduchy” dla ukraińskich studentów czy polsko-romskie spotkania – to przykłady działań, jakie zrealizowały biblioteki uczestniczące w projekcie „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”.
W projekcie wzięły udział cztery biblioteki wojewódzkie, dziewięć bibliotek powiatowych oraz 36 bibliotek gminnych (łącznie z filiami było to ponad 150 placówek) z czterech województw: małopolskiego, opolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Celem projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” było wypracowanie modelu biblioteki integrującej lokalną, różnorodną społeczność oraz wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę i umiejętności potrzebne przy planowaniu i realizacji działań wielokulturowych.
Bibliotekarze mają za sobą cykl szkoleń uwrażliwiających na wielokulturowość i dyskryminację mniejszości, dzięki którym wiedzą, w jaki sposób planować, realizować, a także promować wielokulturowe działania. Projekt był realizowany we współpracy z sześcioma bibliotekami norweskimi – wśród ich użytkowników jest wielu przedstawicieli mniejszości, a najliczniejszą grupą imigrantów są Polacy.
Źródło: FRSI