Pytanie dotyczy nieodpłatnych usług wykonywanych przez inne podmioty na rzecz instytucji kultury, np. bezpłatne wypożyczenie barierek ochronnych na imprezę. Czy takie usługi wycenia się według cen rynkowych i rejestruje w księgach rachunkowych i na jakich kontach? Czy od wartości tych usług należy odprowadzić podatek dochodowy i jakie wartości zaksięgować na kontach pozabilansowych? A jak potraktować bezpłatnie otrzymane materiały, np. dekoracje sceniczne lub rzeczowe składniki majątku o niskiej wartości, których instytucja nie zalicza do na środków trwałych?
Wartość nieodpłatnego świadczenia, w tym przypadku usługi, powiększa wysokość przychodów instytucji kultury do opodatkowania, ale nie podlega ewidencji w księgach rachunkowych. Natomiast bezpłatnie otrzymane materiały oraz niskocenne środki trwałe trzeba wycenić i wprowadzić do ksiąg rachunkowych.
Otrzymując nieodpłatną usługę, instytucja kultury niewątpliwie uzyskuje z tego tytułu korzyść. Jednak dla celów bilansowych nie powstaje przychód, więc nie ma możliwości ujęcia go w księgach rachunkowych. Z definicji przychodów wynika bowiem, że przychody i zyski to uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez właścicieli (art. 3 ust. 1 pkt 30 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: ustawa o rachunkowości).
Źródło: Portal Instytucji Kultury