Wokół współczesnych bibliotek zmieniła się rzeczywistość. Nowe technologie na dobre zagościły w bibliotekach zmieniając ich wizerunek, organizację pracy, zakres działań i mentalność pracowników.
Zmieniły się sposoby podstawowych działań biblioteki jak: gromadzenie, opracowanie udostępnianie Obecnie biblioteki stają się coraz częściej nowoczesnymi centrami informacyjnymi udostępniających szeroką gamę zbiorów tradycyjnych i elektronicznych, informacji, usług edukacyjnych i kulturalnych. Nowe interaktywne technologie od kilku lat są wykorzystywane przy współpracy bibliotekarzy i czytelników. A od roku 2005 spotykamy się ze zjawiskiem zastosowania narzędzi i usług sieciowych w bibliotekach, czyli tzw. Biblioteki 2.0.
Celem dodatku do „Poradnika Bibliotekarza” jest zaprezentowanie stanu prac nad nowymi technologiami w kontekście funkcjonowania bibliotek oraz sposobów wykorzystywania nowych technologii przez te placówki. Obszerne zagadnienie nowych technologii zostało omówione w sposób fragmentaryczny, koncentrując się na praktycznym aspekcie działalności bibliotek w tym zakresie.
Spis treści:
Dodatek jest dostępny na stronie internetowej „Poradnika Bibliotekarza”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.