Polecamy

II Seminarium Członków Zarządów Okręgu Małopolskiego SBP

Data dodania: 07.12.2014

27 listopada 2014 r. w najstarszej polskiej książnicy akademickiej spotkali się przedstawiciele środowiska bibliotecznego z całej Małopolski na II Seminarium Członków Zarządów Okręgu Małopolskiego SBP pt. "Biblioteka Jagiellońska – zbliżenia". Było to kolejne z cyklu corocznych spotkań integrujących kadrę naukową kierunku bibliotekoznawstwa z bibliotekarzami-praktykami, służące wymianie myśli i doświadczeń.

Spotkanie rozpoczął Krzysztof Frankowicz, wicedyrektor BJ ds. zbiorów i Przewodniczący Koła Grodzkiego SBP, który niezwykle ciepło powitał wszystkich przybyłych. Następnie z dziejami Biblioteki Jagiellońskiej zapoznał uczestników dr Piotr Lechowski z IINiB UJ. Dzięki prezentacji "Historyczne fundamenty Biblioteki Jagiellońskiej" przypomniał początki instytucji sięgające XIV w, a także zabrał w podróż przez stulecia. Słuchacze prześledzili rozwój Biblioteki w poszczególnych wiekach i poznali najważniejsze osoby z nią związane. O wielkich przemianach ostatnich dziesięcioleci i życiu codziennym Jagiellonki w XXI wieku opowiedział Krzysztof Frankowicz. Najważniejszym wyzwaniem, jak się okazało, była budowa dodatkowego gmachu, oraz zapoczątkowana w 1993 r. komputeryzacja. Zaproszenie do udziału w seminarium przyjął także dr hab. Remigiusz Sapa, dyrektor IINiB UJ, który w niezwykle ciekawy, a równocześnie humorystyczny sposób zmierzył się z tematem "Współczesne problemy bibliotek akademickich". Po tak wielkiej dawce informacji i ciekawostek, krótka przerwa była okazją nie tylko do wypicia kawy, ale i do wymiany spostrzeżeń, uwag, wspólnych rozmów.

Następnie słuchacze udali się z mgr Żanetą Kubic, kierownikiem Oddziału Opracowania Zbiorów, na zwiedzanie gmachu Biblioteki. Była to świetna okazja, by zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne dla czytelników. Mogli zobaczyć z bliska zbiory specjalne i zwiedzić magazyny. Podczas wędrówki po zakamarkach Biblioteki, słuchając ciekawych opowieści Żanety Kubic, ożyły uśpione wspomnienia związane z tą niezwykła Książnicą.

Na zakończenie czekała niezwykła atrakcja. W holu głównym Biblioteki zwiedzili wystawę "Luigi Cherubini jako wyzwanie. Zbiory autografów" Podziwiali niezwykłe rękopisy dzieł Cherubiniego pochodzące ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywanych obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej. Seminarium, podobnie jak w roku ubiegłym, swoim patronatem objęła Dorota Rzepka, Przewodnicząca Okręgu SBP w Krakowie.

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP