Jakie umiejętności cyfrowe posiadają Polacy? Jak wyglądamy na tle innych krajów? Jak biblioteki korzystają z technologii informacyjnych? Jak zmienia się czytelnictwo w dobie cyfrowej? Odpowiedź na te pytania przynosi raport „Społeczeństwo informacyjne w liczbach 2014”.
Zjawisko społeczne, jakim jest czytanie książek i czasopism, czyli czytelnictwo jest jednym z przejawów uczestnictwa społeczeństwa w kulturze oraz edukacji. Wskaźnik czytelnictwa między rokiem 2005 a 2013 spadł o 10 punktów procentowych i zatrzymał się na wartości 39%.
Taki właśnie odsetek mieszkańców Polski (w wieku 15 lat i więcej) zadeklarował czytanie lub przeglądanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed badaniem przynajmniej jednej książki (rozumianej również jako album, poradnik, encyklopedia, słownik oraz książka w formie elektronicznej) w całości lub fragmencie. Nie znaczy to, że mniej książek jest wydawanych w Polsce. Wręcz przeciwnie, w tym samym czasie, liczba wydawanych tytułów wzrosła o ponad połowę. Jednocześnie wzrósł też odsetek osób, które kupowały książki, czasopisma, gazety (włączając e-booki) przez internet z 3% do 10%.
Źródło: Lustro Biblioteki