Polecamy

Planeta kobieta, czyli Lankijki same o sobie

Autor: Biblioteka: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach Województwo: podkarpackie
Data dodania: 05.11.2014

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku pt. Planeta kobieta, czyli Lankijki same o sobie polega na ukazaniu różnorodności i bogactwa historii kobiet żyjących na Sri Lance. Bohaterki opowiadają o swoim życiu, wyzwaniach,  sukcesach i marzeniach.

 Barbara Rostek  koordynatorka, trenerka oraz absolwentka Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji spotkała się 3 listopada br.
z pracownikami bibliotek publicznych gminy Jasło, przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich oraz  Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy. Podczas 5 godzinnych warsztatów poznałyśmy historie kobiet, które pozwalają zrozumieć różnice dzielące kobiety z Polski i Sri Lanki. Poznałyśmy tragiczne losy kobiet, które straciły rodziny podczas uderzenia tsunami w wybrzeże Sri Lanki oraz ich walkę o przetrwanie. 

Idea projektu zrodziła się w wyniku zaobserwowanego braku działań w obszarze edukacji globalnej. Działania te przedstawiające życie kobiet z krajów Południa, dające im możliwość opowiedzenia o sobie są jednocześnie skierowane do innych kobiet z małych miejscowości. Rzetelne przedstawienie konkretnych historii Lankijek pobudziło do poszukiwania tego, co łączy kobiety z Polski i ze Sri Lanki oraz do przełamywania stereotypów. Zdobyłyśmy również cenną wiedzę na temat współczesnych wyzwań, przed którymi stają kobiety w innych zakątkach świata.

Podczas spotkania mogłyśmy, obejrzeć film, poznać losy kobiet, zobaczyć na planszach małe przedsiębiorstwa, którymi zarządzają Lankijki, poznać ich codzienne życie, to czym się zajmują i gdzie mieszkają. Uczyłyśmy się także gotować jedną z potraw tradycyjnych z kuchni lankijskiej – soczewicę z ryżem i curry a organizatorzy poczęstowali nas polską starodawną zupę ziemniaczaną z miętą.

Na zakończenie spotkania pojawiły się też ciekawe pomysły na pracę z planszami edukacyjnymi i filmem, a wśród nich pomysł na organizację w bibliotekach gminy Jasło warsztatów dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji, które będą skierowane do młodzieży.

S. Ablewicz, GBP w Jaśle z/s w Szebniach

 







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP