Polecamy

Wyszehradzki Festiwal Literatury Węgierskiej w Bielsku-Białej.

Autor: Biblioteka: Książnica Beskidzka Województwo: śląskie
Data dodania: 30.10.2014

Wyszehradzki Festiwal Literatury to największa impreza literacka w naszym mieście. Składają się na nią liczne spotkania z autorami, wykłady, projekcje filmów, wystawy i koncerty. Odbywa się od września do listopada br. W tym czasie zainteresowani  spotkają się z przedstawicielami literatury słowackiej, czeskiej i węgierskiej. Festiwalowi Literatury towarzyszy międzynarodowy konkurs na napisanie książki z cyklu Tworzymy własne wydawnictwo pt. „Wyszehradzki świat baśni”. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży, odbywa się w cyklu rocznym. Finał konkursu odbędzie się w czerwcu 2015 r.

Pomysłodawcą festiwalu jest Książnica Beskidzka przy obopólnym zaangażowaniu partnerów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Projekt otrzymał dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

W dniach 20-22 października br.  mieszkańcy Bielska-Białej mogli uczestniczyć w Festiwalu Literatury Węgierskiej. Swoją obecnością zaszczycili nas: Karol Biernacki, konsul RP w Segedynie (Węgry) oraz Grzegorz Łubczyk, były ambasador RP w Budapeszcie. Naszych partnerów reprezentowali: Takats Bela, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, Dankone-Szabo Edit, Laszlo Cecilia z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct  w Szolnok.

Podczas inauguracji festiwalu odbył się koncert ludowej muzyki węgierskiej w wykonaniu kapeli góralskiej Baciarka.

Tematyka festiwalu obejmowała wydarzenia historyczne dotyczące polskiego uchodźctwa na Węgrzech w okresie II wojny światowej i pomocy udzielonej Polakom zarówno cywilom jak i żołnierzom przez ówczesny Rząd Węgierski.

Grzegorz Łubczyk, autor licznych publikacji książkowych i prasowych na temat historii Węgier i relacji polsko-węgierskich wystąpił z wykładem pt. „Fenomen wojennego uchodźctwa polskiego na Węgrzech i jego wiodące postaci: Henryk Sławik i Jozsef Antal senior”. Podczas spotkań zaprezentowane zostały dwa filmy: „Życie na krawędzi. Henryk Sławik - Jozsef Antal senior” oraz „Węgierskie serce” zrealizowane dla Religia TV w reż. Grzegorza Łubczyka.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa udostępniona przez Węgierskie Archiwum Narodowe w Szeged pt.  „Węgry Pala Telekiego… i kontakty z Polską”

Katarzyna Ruchała
Koordynator projektu
Kierownik Działu Animacji, Promocji i Marketingu
Książnica Beskidzka

 

 





Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP