Magdalena Turska z Biblioteki w Kłodawie oraz Magdalena Hankiewicz z Biblioteki w Radkowie to laureatki III edycji Konkursu Stypendialnego im. Olgi Rok. Nagrody wręczono podczas V Kongresu Bibliotek Publicznych „Cała naprzód!” 20 października w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Obie Panie otrzymały stypendia w wysokości 5 tys. zł. m.in. za stworzenie w swoich bibliotekach miejsc, w których dzieją się rzeczy nieprzeciętne.
Magdalena Turska, nagrodzona w kategorii bibliotek dwuosobowych i większych, po studiach zamieniła Wrocław na Londyn. W 2007 wygrała konkurs na kierowniczkę biblioteki w Kłodawie i wspólnie z zespołem zmieniła ją w prawdziwe centrum życia lokalnej społeczności. Wspólne czytanie, dyskusje o książkach, oglądanie i kręcenie filmów, a nawet… bieganie – to tylko kilka spośród aktywności, jakie Magdalena Turska wprowadziła do tej małej biblioteki. W swoim wniosku napisała: czasami jest ciężko, opadają̨ skrzydła, a rzeczywistość́ wydaje się̨ bezbarwna. Myślę̨, że obecny czas to mój kluczowy moment, gdy zaczęłam pojmować́, że zapuściłam korzenie w miejscu, które rokuje dalszy mój rozkwit. Oprócz stypendium Pani Magdalena otrzymała również nagrodę specjalną od Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Druga stypendystka, Magdalena Hankiewicz, nagrodzona w kategorii bibliotek jednoosobowych, zamieniła 8 lat temu hipermarketowe półki na regały z książkami w bibliotece w Radkowie. Pani Magdalena organizuje sobotnie warsztaty prowadzone przez lokalnych liderów, stworzyła czytelnię internetową, działa tu galeria Pociąg, odbywa się piknik z udziałem grupy rycerskiej czy konkursy poświęcone zdrowiu i ekologii. Wśród planów na najbliższe lata jest więcej miejsca dla czytelników, bardziej przyjazna przestrzeń i nowe rozwiązania techniczne, ale – jak pisze pani Magdalena – mury to nie wszystko.
Nudne biblioteki to już przeszłość.
Stypendium im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy jej wnuczki – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki. Jak sama mówi: Kiedy kilka miesięcy przed trzydziestymi urodzinami przyszedł mi do głowy pomysł stworzenia funduszu, nie do końca wierzyłam, że rzeczywiście uda nam się to zrobić. Dziś po raz trzeci przyznaliśmy nagrody, wiele osób i organizacji chce być częścią tej inicjatywy, rośniemy i to dobrze. I dodaje: Ale dla mnie osobiście najważniejszy moment to ten, kiedy latem siadam przed komputerem i zaczynam czytać dziesiątki wniosków, które do nas przychodzą każdego roku. To są naprawdę wspaniałe historie, często zabawne, czasem poruszające. Te kobiety mają w sobie siłę, która nie przestaje mnie zadziwiać i dlatego bardzo się cieszę, że w tym roku udało nam się wydać kalendarz podsumowujący pierwsze dwa lata historii funduszu. Przed nami rok bibliotekarek!
Kolejna edycja konkursu zostanie ogłoszona na wiosnę 2015 roku.