Zapraszamy do lektury nowego wydania Bibliotekarza Opolskiego poświęconego współpracy międzynarodowej w bibliotekach.
Od redakcji:
Współpraca międzynarodowa bibliotek to interesujące zagadnienie, które chcieliśmy omówić w ostatnim numerze tego roku. Pokazujemy przede wszystkim doświadczania WBP w Opolu - a są one znaczne. Przez wiele lat udało nam się podjąć współpracę z bibliotekami z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Węgier, Ukrainy. Szeroko o tych doświadczeniach pisze Hanna Jamry w tekście „Współpraca międzynarodowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu – historia i dzień dzisiejszy”.
Ponadto korzystaliśmy również z wiedzy i ciekawych inicjatyw bibliotek norweskich podczas wyjazdów studyjnych. Relację z takiej wizyty prezentuje Barbara Giedrojć.
Partnerstwa z bibliotekami różnych krajów dają szansę na stały przepływ wiedzy, pozwalają na podejmowanie wspólnych inicjatyw – organizacja wystaw, wspólne publikacje, udział konferencjach. Podczas tegorocznej konferencji w WBP w Opolu – „Epoka e-czytelnictwa. Bibliotekarstwo w obliczu nowych wyzwań” - nasi partnerzy zagraniczni mogli przedstawić swoje doświadczenia związane z wdrażaniem zbiorów elektronicznych w bibliotekach swoich krajów. Natomiast pracownicy WBP w Opolu uczestniczyli w podobnej tematycznie konferencji w Bibliotece Naukowej w Bańskiej Bystrzycy.
Korzyści są obopólne. Podpatrujemy, dzielimy się swoimi pomysłami, wspólnie zmieniamy oblicze bibliotekarstwa. W kolejnych numerach „Bibliotekarza Opolskiego” na pewno pojawi się jeszcze wiele relacji z międzynarodowej wymiany doświadczeń, bo sporo wspólnych planów do zrealizowania przed nami.
Redakcja Bibliotekarza Opolskiego