Jednym z obowiązków pracodawcy, jako płatnika składek, jest sporządzanie i przekazywanie do ZUS za pracowników miesięcznych dokumentów rozliczeniowych. Takie zadanie ciąży na nim również w sytuacji, gdy pracownik w danym miesiącu przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby.
Okres nieświadczenia pracy przez osobę zatrudnioną pracodawca wykazuje wówczas w imiennym miesięcznym raporcie ZUS RSA. Jeśli jest płatnikiem zasiłków, w raporcie tym wpisuje także kwoty wypłaconych mu świadczeń chorobowych. Ponadto sporządza za niego imienny raport ZUS RCA. Niekiedy jednak za chorującego pracownika nie sporządza się tego raportu.
Składki ubezpieczeniowe (społeczne i zdrowotną) za pracownika nalicza się od podstawy wymiaru, którą stanowi przychód w rozumieniu przepisów o pdof, osiągany przez niego z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracodawca – jako płatnik składek – nie uwzględnia jednak wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną (tzw. wynagrodzenia chorobowego) oraz zasiłków.
Źródło: winienczyma.bn.org.pl