Inspiracją do zorganizowania wizyty był projekt „Biblioteka zdrowego i twórczego człowieka” realizowany przez Bibliotekę w I połowie 2014 r. Przedmiotem projektu była organizacja zajęć tanecznych, rekreacyjnych, szkoleniowych i warsztatowych dla mieszkańców miasta i gminy Korsze w pięciu wybranych miejscowościach.
Realizacja projektu przyczyniła się do wzrostu integracji i aktywności lokalnej społeczności oraz popularyzacji aktywnego stylu życia i pożytecznego spędzania wolnego czasu. W okresie 6 miesięcy 395-ciu mieszkańców gminy Korsze poszerzyło wiedzę i nabyło lub wzmocniło swoje umiejętności.
Celem wizyty studyjnej będzie prezentacja działań Biblioteki wpływających na zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców. Biblioteka podzieli się swoim doświadczeniem w realizacji projektów, udowodni, że współpraca z organizacjami pozarządowymi jest korzystna dla obu stron. Cel pośredni wizyty to nawiązanie nowych kontaktów zawodowych służących wymianie doświadczeń i pokazaniu dobrych praktyk.
Uczestnicy wizyty zyskają nową wiedzę i doświadczenie. Zapoznają się z projektami realizowanymi przez Bibliotekę i zyskają gotowe wzorce do pracy z użytkownikiem. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z mało znaną techniką rękodzielniczą i własnoręcznie wykonają po 3 ozdoby z drzewa osikowego. Dzięki nabytym umiejętnościom będą mogli zorganizować podobne warsztaty w swoich placówkach i środowiskach. Program wizyty przewiduje zwiedzanie i zapoznanie się z działalnością Biblioteki w Korszach, multimedialną prezentację przedstawiająca działania podejmowane w ramach projektu „Biblioteka zdrowego i twórczego człowieka”, spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych i partnerów biblioteki.
Warsztaty z osiki to część aktywna spotkania. Biorąc udział uczestnicy poznają metody robienia prawdziwych dzieł z drzewa osikowego. Uczestnicy nabędą nowe umiejętności, które będą mogli wykorzystać w swoich placówkach do prowadzenia tego typu zajęć. Po warsztatach uczestnicy wyjadą do Filii Bibliotecznych. Celem wyjazdu będzie pokazanie jak działają biblioteki w małych miejscowościach, przy jednoosobowej obsadzie. Będzie to czas na dyskusję i wymianę doświadczeń.
Plan wizyty:
Adresaci: Zaproszenie do udziału w wizycie studyjnej chcemy skierować do maksimum 15 uczestników. Wizyta adresowana jest przede wszystkim do bibliotekarzy i przedstawicieli organizacji działających w sferze kultury, osób otwartych na nowości, pragnących udoskonalić i uatrakcyjnić ofertę dla użytkowników swoich instytucji.
Kryteria naboru: Przy wyborze uczestników głównym kryterium będzie termin zgłoszenia. Jeżeli chętnych będzie więcej niż liczba miejsc, to priorytetowo będą traktowane zgłoszenia z województwa warmińsko-mazurskiego.
Data wizyty: 2014-10-24
Kontakt z organizatorem: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach, ul. Wolności 16, 11-430 Korsze; e-mail: mgbpkorsze@wbp.olsztyn.pl; dyrektor@mgbpkorsze.pl; www.mgbpkorsze.pl
Zgłoszenie chęci uczestnictwa przyjmujemy do 10.10.2014 r. Z osobami zakwalifikowanymi do udziału w wizycie studyjnej kontaktować będziemy się indywidualnie.
Udział w wizycie studyjnej jest BEZPŁATNY. Uczestnikom i uczestniczkom zapewniamy 1 nocleg, jak również obiad i kolację w dniu wizyty oraz śniadanie w dniu wyjazdu.
Uwaga: Nie zwracamy kosztów podróży.
Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.