W Polsce działa prawie 8200 bibliotek publicznych. Ich liczba sukcesywnie spada, podobnie jak liczba osób wypożyczających w bibliotekach książki (zjawisko to występuje nie tylko w naszym kraju – jest ono wyrazem globalnego trendu). Jednak Polacy przychodzą do bibliotek nie tylko po książki, a biblioteki mają dla nich coraz szerszą, coraz bardziej zróżnicowaną ofertę kulturalną i edukacyjną.
Prezentujemy raport pt. „Co się zmieniło w bibliotekach?”, zawierający analizę danych Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczących bibliotek publicznych. Publikacja, przygotowana na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, ma za zadanie zobrazować stan bibliotek publicznych w 2012 roku (w świetle najświeższych dostępnych danych GUS) oraz odpowiedzieć na pytanie, czy i w jaki sposób Program Rozwoju Bibliotek wywiera wpływ na biblioteki, które w nim uczestniczą.
Biblioteki organizują coraz więcej zajęć i wydarzeń. Można w nich skorzystać z coraz większej liczby komputerów, rośnie liczba placówek oferujących e-learning. Zmiany są najbardziej widoczne w bibliotekach z małych miejscowości, uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek.
Źródło: PRB