Polecamy

Baśniowi globtroterzy zakończyli podróż

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 01.09.2014

Wspólne podróże po baśniowej mapie świata zgromadziły 500 dzieci i prawie 100 rodziców.

Tradycyjnie zaczynaliśmy od czytania. Poznaliśmy baśnie obu Ameryk, Azji, Afryki i Europy. Zainspirowani opowieściami, wędrowaliśmy przez historię, kulturę i sztukę różnych krajów.  

W Oddziale dla Dzieci podążaliśmy szlakami Indian i traperów, słuchając opowieści o magicznych zwierzętach, indiańskich księżniczkach, szamanach i zaginionych miastach. Stworzyliśmy etniczną biżuterię i barwne pióropusze. Zbudowaliśmy azteckie miasto i wymyślaliśmy własne opowieści oraz wzięliśmy udział w Pikniku Sieciaków. Na ostatnim spotkaniu dotarliśmy do mapy indiańskiej wioski, która – po wielu trudnych zadaniach – doprowadziła nas do ukrytego skarbu.

W Filii nr 1 przemierzyliśmy stepy Mongolii, spacerowaliśmy po Wielkim Chińskim Murze,  zachwyciły nas indyjskie tatuaże i stroje. Czas szybko mijał przy zabawach zapożyczonych od azjatyckich dzieci.

W Filii nr 2 podróżując przez Europę spotkaliśmy żabiego Księcia, wróżki spełniające marzenia, rozbójnika Rumcajsa i Pinokia. Stworzyliśmy galerię baśniowych postaci, ślimaki ze sznurka i angielskie zamki.

W Filii nr 3 prowadzeni przez Murzynka Bambo, Czarownicę Karabę i ptaka szczęścia, odkrywaliśmy tajemnice Czarnego Lądu. Owocem naszych podróży były afrykańskie maski, własnoręcznie przygotowane kosmetyki pięknej Aszanti i lapbook, w którym zebraliśmy nasze odkrycia i wspomnienia.

Pożegnaliśmy się z żalem, ale pozostały wspomnienia i emocje towarzyszące wspólnym spotkaniom za które bardzo dziękujemy.

Dla Igora największą frajdą były indiańskie zabawy. Rozentuzjazmowany i energiczny w trakcje pierwszego wakacyjnego spotkania przyznał, że: Biblioteka stała się prawdziwą indiańską wioską! Na pytanie czy będzie wspólnie podróżował z małymi globtroterami odpowiedział bez wahania – Codziennie! Martina i Alessandra z kolei chciały się upewnić czy w przyszłym roku też będą w bibliotece tak ciekawe zajęcia.

Spotkania w bibliotece w których staramy się uczestniczyć jak najczęściej, to dla nas moc przygód, mnóstwo radości, wiele emocji i dużo dobrych książek dla dzieci, które zainspirowani zajęciami wypożyczamy i czytamy, by jeszcze raz przypomnieć sobie jak świetnie można się bawić – dodała Katarzyna Skicka-Such, mama Igora.

Wakacyjne zajęcia dla dzieci cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, choć ograniczała nas ciasnota lokalowa – powiedziała Małgorzata Piekarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Dzięki wielu umiejętnościom i zaangażowaniu bibliotekarzy, mimo braku dodatkowych środków finansowych na przygotowanie atrakcyjnych wycieczek czy zatrudnienie firm zewnętrznych, zorganizowano wiele kreatywnych i interesujących spotkań, za co bardzo dziękuję pracownikom Biblioteki, a szczególnie: Magdalenie Chart, Katarzynie Zwolińskiej, Annie Gubernat-Rutanie, Elżbiecie Gajeckiej, Wiesławie Warchoł, Renacie Grzegorczyk, Annie Zabłockiej oraz Annie Kozioł.







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP