Polecamy

Zofia Macek „Zasłużona dla Kultury Polskiej”

Autor: Biblioteka: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach Województwo: podkarpackie
Data dodania: 22.07.2014

Czytanie łączy pokolenia - historyczne wędrówki po gminie Jasło, to uroczyste spotkanie mieszkańców gminy Jasło i gminy Tarnowiec z okazji nadania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla  Zofii Macek. Odznaczenie  nadawane jest osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie wręczyli: Alicja Zając - senator RP oraz Stanisław Pankiewicz - wójt gminy Jasło.

Wniosek o nadanie Odznaki Honorowej przygotowali: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach oraz Stowarzyszenie Parafii Szebnie DZIEDZICTWO.

 

Zofia Macek, jest autorką wielu prac historycznych opisujących dzieje wsi Szebnie. Społecznikiem – historykiem z wykształcenia, znawcą regionu oraz założycielką Izby Pamięci Narodowej przy Szkole Podstawowej w Szebniach. Jako jedna z nielicznych działaczek społecznych zorganizowała w 1979 roku Zjazd byłych więźniów Obozu Zagłady w Szebniach.

       Opracowała i wydała „Dzieje Szkoły Podstawowej w Szebniach” w 1981 r., „Wieś Szebnie” 1993 r., „Parafia Szebnie” 2002 r.,   „Zarys  Dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Szebniach”  2005 r., „OSP w Niepli na tle dziejów wsi” w 2009 r., Przy współpracy
z Gminną Biblioteką  Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach i młodzieżą szebieńską zostały wydane i opracowane zbiory wierszy autorki pt. „W magicznym świecie pszczół” 2010 r., „Wesołe historie z pszczelego ula”2011 r., skierowane do najmłodszych czytelników, biografia ks. J. Opioły  pt. „Kapłan Niezłomny” 2010 r. oraz obszerna publikacja historyczna pt. „Obóz pracy przymusowej w Szebniach” 2013 r. Autorka swoją wiedzą i doświadczeniem pomaga i tworzy z bibliotekarzami gminy Jasło Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.

Prowadzi liczne spotkania autorskie oraz edukacyjne dla dzieci, młodzieży jak również dorosłych z terenu powiatu jasielskiego i krośnieńskiego wspierając ich pierwsze próby pisarskie i wydawnicze „Młodzież gotuje - Dobre maniery drogą do kariery” oraz „Iluzje”. Autorka objęła swoim patronatem gminny konkurs historyczny „Zachować w pamięci - historia mojej rodziny”, którego celem jest ratowanie i upowszechnianie lokalnego dziedzictwa historycznego, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży poczucia patriotyzmu oraz tożsamości miejsca, w którym żyją.

Z publikacji autorki korzystają całe rzesze studentów, młodzieży szkolnej i dorosłych mieszkańców regionu a opisane dzieje historyczne są niezbędnym i rzeczowym materiałem do prac doktoranckich, magisterskich i licencjackich.

 

Nastrojowa część artystyczna w wykonaniu młodzieżowego zespołu Tarnina z Tarnowca prowadzonego przez M. Kapała była znakomitym uzupełnieniem tej uroczystości.

Podczas spotkania można było zapoznać się z wystawą zbiorów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej oraz publikacji Zofii Macek. Uczestnicy spotkania obejrzeli również multimedialną prezentację dorobku kulturowego autorki.

Uroczyste spotkanie odbyło się 18 lipca  w sali domu ludowego w Szebniach.

Organizatorami spotkania byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Stowarzyszenie Parafii Szebnie DZIEDZICTWO, radny wsi Szebnie, Koło Gospodyń Wiejskich w Szebniach i Sołtys wsi Szebnie.

Organizatorzy spotkania wraz z autorką serdecznie dziękują wszystkim osobom, które pomogły w realizacji spotkania.

                                                                GBP w Jaśle z/s w Szebniach







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP