II Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych obradowało 12 i 13 czerwca 2014 r. w Krakowie. Organizatorem, podobnie jak w zeszłym roku, była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka we współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Tematem tegorocznego Forum były "Kolekcje w zbiorach bibliotek pedagogicznych".
W obradach wzięło udział ponad 70 osób z całej Polski. Już po raz drugi w PBW odbyło się Forum, skierowane do bibliotek pedagogicznych, uwzględniające specyficzne zadania i potrzeby tego typu placówek.
Podczas obrad można było wysłuchać referatów, przygotowanych przez pracowników bibliotek i placówek związanych z edukacją. Każdy dzień konferencji został podzielony na 2 panele dyskusyjne, które poprowadzili zaproszeni goście. W pierwszym dniu byli to dr hab. Andrzej Kaliszewski z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ i dr hab. Maria Konopka z Rady Naukowej PBW w Krakowie. Drugiego dnia - dr hab. prof. UP Grażyna Wrona z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UP i prof. zw. dr hab. Zdzisław Pietrzyk z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ (dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej). Krótkie, treściwe 15-minutowe wystąpienia oraz obecność moderatorów sprawiły, że konferencja przebiegała dynamicznie, spójnie i bez zakłóceń. Po skończonych referatach był też przewidziany czas na dyskusje uczestników Forum.
W pierwszym referacie ideę kolekcji w dziejach i współczesnej działalności polskich bibliotek pedagogicznych przedstawił zebranym dr hab. prof UWr Krzysztof Walczak.
Tematyka wystąpień była skoncentrowana wokół zabytkowych i cennych zbiorów bibliotecznych. Swoje prezentacje związane z tym zagadnieniem przedstawiali: dr hab. prof. UŁ Ewa Andrysiak, która mówiła o księgozbiorach historycznych Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, Maria Golly-Nowak przedstawiała historyczne kolekcje PBW w Gdańsku, Justyna Chylak i Marcin Laskowski z PBW w Łodzi omawiali ksiegozbiór mroczeński i starodruki znajdujące się w posiadaniu ich biblioteki. Maria Wodzyńska i Wanda Golec przedstawiły księgozbiór PBW w Siedlcach wydany przed 1945 r. Dr Bogumiła Celer z Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu zaprezentowała zbiory specjalne i ich wykorzystanie w dydaktyce i badaniach regionalnych.
Podczas trwania konferencji pojawiło się zagadnienie digitalizacji i bibliotek cyfrowych. Podnieśli ten temat: Dorota Witczak z Biblioteki Głównej UP a także dr hab. Marek Nahotko z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ. Magdalena Pilińska z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu przedstawiła formy zarządzania zasobami cyfrowymi w swojej placówce. Drogę "Od starej książki pedagogicznej do elektronicznych baz oświatowych w zasobach Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie" zaprezentowały Joanna Kacprzak i Hanna Tomaszewska-Reich.
Ponadto swoimi refleksjami podzielili się: Sylwia Czacharowska z Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie ("Biblioteki pedagogiczne w Polsce – stan, analiza"), dr Sławomir Iwasiów z Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ("Zbiory biblioteki pedagogicznej wobec kryzysu prasy w Europie") oraz dr Lidia Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie ("Prezentacja zbioru literatury terapeutycznej pomocnej dzieciom, rodzicom i wychowawcom w radzeniu sobie z problemami życiowymi i wychowawczymi").
Oprócz wymienionych tematów podczas trwania Forum znalazł się czas dla ukazania ciekawych zagadnień okołobibliotecznych. Barbara Morawiec zaprezentowała swój portal „Lustro Biblioteki", Anna Radoszewska z Wydawnictwa Naukowego PWN przybliżyła zebranym ideę i zasady funkcjonowania konsorcjum IBUK libra. Anna Podbielska z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przedstawiła projekt "Diament - system pracy z uczniami zdolnymi", natomiast Przemysław Dudasz z Wydawnictwa Egis Media zaprezentował interaktywny e-book jako podręcznik w nowej odsłonie.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, będąca gospodarzem konferencji, pochwaliła się pokaźną liczbą kolekcji, zaprezentowanych przez swoich prelegentów. Kolekcję sprawozdań krakowskich gimnazjów w zasobach PBW w Krakowie referowała dr Agnieszka Fluda-Krokos z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UP. O księgozbiorze Wyższych Kursów dla Kobiet im. A. Baranieckiego mówiła dr Sabina Kwiecień z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UP. Pracownicy PBW w Krakowie Katarzyna Mojska i Małgorzata Stachurska, a także Karol Baranowski przygotowali i pokazali prezentację przedstawiającą księgozbiór Stowarzyszenia Nauczycielek w Krakowie i omówili zbiór płyt winylowych zgromadzonych w PBW.
Dodatkowo, po części naukowej, uczestnicy konferencji mieli możliwość wzajemnej integracji i wymiany doświadczeń podczas wspólnego zwiedzania Arteteki i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz w trakcie koncertu Kabaretu Piwnicy pod Baranami.
Mamy nadzieję, że zakończone II OFBP w ciekawy, różnorodny sposób przybliżyło temat kolekcji w bibliotekach pedagogicznych. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, wkład i zaangażowanie w konferencję. Podsumowaniem dwudniowych obrad będzie publikacja konferencyjna.
Podczas Forum swoją ofertę prezentowały wydawnictwa: Egis Media, EPIDEIXIS, Fraszka Edukacyjna, Wydawnictwo Edukacyjne, Wolters Kluwer, Difin.