Polecamy

Sprawozdanie z II Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych

Autor: Małgorzata Stachurska Biblioteka: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowiee Województwo: małopolskie
Data dodania: 18.06.2014

II Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych obradowało 12 i 13 czerwca 2014 r. w Krakowie. Organizatorem, podobnie jak w zeszłym roku, była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka we współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Tematem tegorocznego Forum były "Kolekcje w zbiorach bibliotek pedagogicznych".

W obradach wzięło udział ponad 70 osób z całej Polski. Już po raz drugi w PBW odbyło się Forum, skierowane do bibliotek pedagogicznych, uwzględniające specyficzne zadania i potrzeby tego typu placówek.

Podczas obrad można było wysłuchać referatów, przygotowanych przez pracowników bibliotek i placówek związanych z edukacją. Każdy dzień konferencji został podzielony na 2 panele dyskusyjne, które poprowadzili zaproszeni goście. W pierwszym dniu byli to dr hab. Andrzej Kaliszewski z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ i dr hab. Maria Konopka z Rady Naukowej PBW w Krakowie. Drugiego dnia - dr hab. prof. UP Grażyna Wrona z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UP i prof. zw. dr hab. Zdzisław Pietrzyk z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ (dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej). Krótkie, treściwe 15-minutowe wystąpienia oraz obecność moderatorów sprawiły, że konferencja przebiegała dynamicznie, spójnie i bez zakłóceń. Po skończonych referatach był też przewidziany czas na dyskusje uczestników Forum.

W pierwszym referacie ideę kolekcji w dziejach i współczesnej działalności polskich bibliotek pedagogicznych przedstawił zebranym dr hab. prof UWr Krzysztof Walczak.

Tematyka wystąpień była skoncentrowana wokół zabytkowych i cennych zbiorów bibliotecznych. Swoje prezentacje związane z tym zagadnieniem przedstawiali: dr hab. prof. UŁ Ewa Andrysiak, która mówiła o księgozbiorach historycznych Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, Maria Golly-Nowak przedstawiała historyczne kolekcje PBW w Gdańsku, Justyna Chylak i Marcin Laskowski z PBW w Łodzi omawiali ksiegozbiór mroczeński i starodruki znajdujące się w posiadaniu ich biblioteki. Maria Wodzyńska i Wanda Golec przedstawiły księgozbiór PBW w Siedlcach wydany przed 1945 r. Dr Bogumiła Celer z Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu zaprezentowała zbiory specjalne i ich wykorzystanie w dydaktyce i badaniach regionalnych.

Podczas trwania konferencji pojawiło się zagadnienie digitalizacji i bibliotek cyfrowych. Podnieśli ten temat: Dorota Witczak z Biblioteki Głównej UP a także dr hab. Marek Nahotko z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ. Magdalena Pilińska z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu przedstawiła formy zarządzania zasobami cyfrowymi w swojej placówce. Drogę "Od starej książki pedagogicznej do elektronicznych baz oświatowych w zasobach Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie" zaprezentowały Joanna Kacprzak i Hanna Tomaszewska-Reich.

 

Ponadto swoimi refleksjami podzielili się: Sylwia Czacharowska z Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie ("Biblioteki pedagogiczne w Polsce – stan, analiza"), dr Sławomir Iwasiów z Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ("Zbiory biblioteki pedagogicznej wobec kryzysu prasy w Europie") oraz dr Lidia Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie ("Prezentacja zbioru literatury terapeutycznej pomocnej dzieciom, rodzicom i wychowawcom w radzeniu sobie z problemami życiowymi i wychowawczymi").

 

Oprócz wymienionych tematów podczas trwania Forum znalazł się czas dla ukazania ciekawych zagadnień okołobibliotecznych. Barbara Morawiec zaprezentowała swój portal „Lustro Biblioteki", Anna Radoszewska z Wydawnictwa Naukowego PWN przybliżyła zebranym ideę i zasady funkcjonowania konsorcjum IBUK libra. Anna Podbielska z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przedstawiła projekt "Diament - system pracy z uczniami zdolnymi", natomiast Przemysław Dudasz z Wydawnictwa Egis Media zaprezentował interaktywny e-book jako podręcznik w nowej odsłonie.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, będąca gospodarzem konferencji, pochwaliła się pokaźną liczbą kolekcji, zaprezentowanych przez swoich prelegentów. Kolekcję sprawozdań krakowskich gimnazjów w zasobach PBW w Krakowie referowała dr Agnieszka Fluda-Krokos z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UP. O księgozbiorze Wyższych Kursów dla Kobiet im. A. Baranieckiego mówiła dr Sabina Kwiecień z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UP. Pracownicy PBW w Krakowie Katarzyna Mojska i Małgorzata Stachurska, a także Karol Baranowski przygotowali i pokazali prezentację przedstawiającą księgozbiór Stowarzyszenia Nauczycielek w Krakowie i omówili zbiór płyt winylowych zgromadzonych w PBW.

 

Dodatkowo, po części naukowej, uczestnicy konferencji mieli możliwość wzajemnej integracji i wymiany doświadczeń podczas wspólnego zwiedzania Arteteki i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz w trakcie koncertu Kabaretu Piwnicy pod Baranami.

Mamy nadzieję, że zakończone II OFBP w ciekawy, różnorodny sposób przybliżyło temat kolekcji w bibliotekach pedagogicznych. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, wkład i zaangażowanie w konferencję. Podsumowaniem dwudniowych obrad będzie publikacja konferencyjna.

Podczas Forum swoją ofertę prezentowały wydawnictwa: Egis Media, EPIDEIXIS, Fraszka Edukacyjna, Wydawnictwo Edukacyjne, Wolters Kluwer, Difin.


 

 


 







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP