17 czerwca po raz 11. odbędą się obchody Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Zapraszamy wszystkich aktywnych i kreatywnych czytelników do współtworzenia tego dnia.
Bookcrossing to idea uwalniania książek – niecodzienna inicjatywa, mająca na celu zjednoczenie miłośników czytania, nabierająca kształtów realnych poprzez pozostawianie tomów w miejscach publicznych tak, by można było je odnaleźć i przeczytać. Choć popularyzowanie czytelnictwa w takiej formie wydaje się być niekonwencjonalne, to polubiły ją setki zainteresowanych - nawet ci, którzy – jak twierdzą – nigdy nie wypuściliby ukochanej książki z rąk.
Książka żyje w rękach czytelnika. Nie lubi być spychana w cień zakurzonej półki. Literatura musi krążyć, pochłaniać serca i umysły. Dlatego też dzielenie się słowem pisanym jest lepsze od jego posiadania. Bookcrossing opowiada się za wolnością dla tomów i staje po stronie rozwoju świadomości czytelniczej.
Cele są proste: to popularyzacja książki i czytelnictwa nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych, podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania, poszerzanie kręgu miłośników literatury, i wreszcie o dobrą zabawę.
Ruch łączy miliony pasjonatów czytania na całym świecie. Obecnie ponad 10 milionów książek podróżuje po 132 krajach. W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się 25 016 tys. użytkowników, a w oficjalnym obiegu jest 198 649 książek (dane z 08.06. 2014r.).
Ponad to funkcjonuje ponad 20 tys. półek bookcrossingowych. Dane te nie oddają jednak skali zjawiska. Określają działania ludzi młodych, oswojonych z technologią, pomijając starszych, którzy nie pozostawiają śladów swych poczynań w sieci.
Pewnym jest, że ruch bookcrossingowy ma wielu sympatyków, a sama idea od kilku lat jest bardzo popularna. Narodziła się ona w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (wymiana książek, książkokrążenie). „Niech książka - powiada Ron - duchowo zostanie w wielu osobach. Fizycznie zaś - niech wędruje. A my będziemy śledzić jej losy”.
Sposoby są dwa. Pierwszy, spontaniczny , to zostawienie jej, gdzie popadnie. To może być tramwaj, autobus, pociąg, galeria, ławka w parku, parapet w księgarni czy turystyczny szlak. Można też skorzystać z wyznaczonych do tego miejsc, takich jak półki i gabloty bookcrossingowe. Tych przybywa. Powstają w kawiarniach, osiedlowych sklepikach, szkołach, świetlicach. Nawet w szpitalach, przychodniach, noclegowniach czy sanatoriach. Każdy może postawić własną i w ten sposób dołączyć do globalnej, czytelniczej wioski. Oprócz książek coraz częściej uwalniamy filmy, płyty, czasopisma.
Jest też druga, bardziej profesjonalna metoda. Polega na zarejestrowaniu się na stronie www. bookcrossing.pl i dodaniu tomu do bazy. Książka otrzymuje wówczas swój numer identyfikacyjny /BIP/, który umieszczamy w książce ( etykieta) w widocznym miejscu. Dzięki temu można prześledzić drogę, losy konkretnego tytułu – gdzie, kiedy i przez kogo został znaleziony, a także zapoznać się z recenzjami czytelników. Wpisywanie kolejnych etapów drogi, jaką pokonuje książka, nie jest kłopotliwe ani skomplikowane, zatem każdy może poświęcić na to minutę – i dać prawdziwą satysfakcję osobie, która uwolniła dany tom.
Zarejestrowane w systemie książki są wirtualnym księgozbiorem - możemy do nich dotrzeć, przeczytać i przekazać dalej.
17 czerwca po raz 11. odbędą się obchody ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.
Podczas czerwcowego święta Wolnych Książek organizowane będą akcje uwalniania książek , happeningi, spotkania z autorami i wydawcami, konkursy, wystawy. Stworzymy także nowe półki bookcrossingowe. Różnorodne formy obchodów uzależnione będą od możliwości ekonomicznych i inwencji organizatorów.
Akcja uwalniania książek wyzwala pokłady dobrych emocji i postaw: bezinteresowność, potrzebę dzielenia się, szacunek dla książki jako podmiotu i treści. Ludzie wymieniają się książkami, nawiązują bezcenny - bo duchowy i intelektualny - kontakt, sprawiając sobie i innym ogromną przyjemność.
Z bookcrossingiem związane są też takie akcje jak: Drugie życie książki , rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz, Uwolnij książki dla malucha, Wolna Książka – Bookcrossing na US , Książka w podróży – bookcrossing na polskich dworcach czy Książki na krańcu świata.
Instytucje i osoby fizyczne wyrażające akces udziału w obchodach mogą bezpłatnie pobrać materiały promocyjne. Na stronie www.bookcrossing.pl w zakładce „Pomoc” są dokładne instrukcje dotyczące m.in. zakładania półki, uwalniania książek, rejestrowania książek.
Wszystko o założeniach bookcrossingu, zasadach obiegu książek i uczestnictwie w ogólnoświatowej akcji uwalniania książek można dowiedzieć się na stronach www.bookcrossing.pl, jak również www.bookcrossing.com