Organizacje bibliotekarskie (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie EBIB, Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych) skierowały na ręce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego list wyrażający zaniepokojenie kierunkiem prac Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w zakresie prac nad dozwolonym użytkiem bibliotek i archiwów.
Polskie organizacje w pełni popierają stanowisko wyrażone przez IFLA i inne międzynarodowe stowarzyszenia reprezentujące biblioteki i bibliotekarzy, w liście do przedstawicieli Unii Europejskiej.
Szanowny Panie Ministrze,
27 sesja Komitetu ds. Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych (SCCR) Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) zakończyła się brakiem wspólnego stanowiska końcowego, wynikającym z braku zgody przedstawicieli Unii Europejskiej i krajów członkowskich Unii na wpisanie do konkluzji odniesienia do dalszych prac nad tekstem "text-based".
Światowe i europejskie organizacje reprezentujące biblioteki i archiwa, których sygnatariusze tego listu są aktywnymi członkami, wyrażają rozczarowanie postawą Unii i jej krajów członkowskich. Hamowanie dalszej konstruktywnej debaty na temat dozwolonego użytku bibliotek i archiwów na forum WIPO, jest nie do zaakceptowania.
Dotychczasowa międzynarodowa norma w zakresie dozwolonego użytku bibliotek i archiwów jest mocno ograniczona i nie zapewnia adekwatnego i efektywnego wsparcia dla rosnącego zakresu transgranicznych działań realizowanych przez nasze instytucje. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy globalnego instrumentu, który wyznaczałby krajom członkowskim WIPO kierunki krajowych regulacji prawnych w zakresie dozwolonego użytku bibliotek i archiwów. Dlatego zwracamy się z apelem do polskich przedstawicieli o wspieranie rzeczowej i konstruktywnej debaty na ten temat na forum WIPO.
W lutym 2012 r. nasze organizacje skierowały do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pismo popierające prace Komitetu ds. Praw Autorskich nad dozwolonym użytkiem bibliotek i archiwów. Podtrzymujemy nasze poparcie dla dalszych prac WIPO w tym zakresie. Jesteśmy gotowi do współpracy z przedstawicielami Ministerstwa i udzielania niezbędnych informacji o potrzebach i problemach polskich bibliotek, również w wymiarze współpracy międzynarodowej.
Chcielibyśmy również zaproponować spotkanie, podczas którego mielibyśmy możliwość przekazania naszych uwag i wątpliwości. W załączeniu, przekazujemy na ręce Pana Ministra list podpisany przez ponad 90 organizacji z całego świata wzywający przedstawicieli Unii Europejskiej do konstruktywnej pracy na forum WIPO nad dozwolonym użytkiem dla bibliotek i archiwów.