Polecamy

Relacja z przebiegu wydarzeń w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu podczas XI Tygodnia Bibliotek 8 – 14 maja

Autor: Aleksandra Szulc Biblioteka: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu Województwo: wielkopolskie
Data dodania: 16.05.2014

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu od samego początku przygotowuje i aktywnie uczestniczy w tej ogólnopolskiej imprezie organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Cykl imprez wpisuje się również w program uniwersyteckiej Wielkiej Majówki oraz w działania Dekady Jubileuszowej UAM 2009-2019.

   Tegoroczna oferta przygotowana z myślą o XI Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek 2014 skierowana była zarówno dla dorosłych jak i do młodzieży oraz dzieci.  Najważniejszym celem organizatorów  było zaprezentowanie Biblioteki Uniwersyteckiej w różnych przejawach jej aktywności zarówno tej podstawowej,  związanej z gromadzeniem i udostępnianiem literatury oraz działalności kulturotwórczej będącej często prezentacją działań pozornie nie związanych z biblioteką.

Już wieczorem 7 maja otwarta została wystawa prac artystów Grupy Twórczej Terakota z Pracowni Ceramiki i Rzeźby Centrum Kultury Zamek w Poznaniu pt. Lektury nieobowiązkowe, natomiast 8 maja (w Dniu  Bibliotekarza) miały miejsce trzy ważne wydarzenia. O godzinie 10.00 na dziedzińcu Biblioteki rozpoczął się zorganizowany po raz trzeci kiermasz taniej książki Dajmy książkom drugie życie. Zgromadzone na nim książki pochodziły z zasobu dubletów Biblioteki. Trwający do godziny 17.00 kiermasz cieszył się wielkim powodzeniem, o czym świadczy zagospodarowanie ponad 5.200 dubletów. Dzięki dobrej akcji informacyjnej, ogłoszeniach na plakatach, stronie www oraz facebooku, osiągnięto zamierzony cel, bowiem odwiedziło nas aż 1000 osób! Wielu uczestników tej imprezy już zapowiedziało swoją obecność w przyszłym roku. Książki wystawione do sprzedaży dotyczyły różnych dziedzin wiedzy, zarówno nauk ścisłych jak i humanistycznych. Odpowiedzialnymi za tę akcję byli pracownicy Oddziału Gromadzenia Zbiorów BU.

   W trakcie trwania kiermaszu, w samo południe w holu Biblioteki Uniwersyteckiej otwarta została wystawa Z mrocznych jaskiń do tabletu. Książka na przestrzeni wieków, przygotowana przez pracowników Oddziału Informacji Transferu Wiedzy oraz kustoszy z innych Oddziałów Biblioteki. Wystawa obrazująca różne formy pisma oraz książki jako przekaźnika informacji od czasów najdawniejszych do współczesności, skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół na wszystkich poziomach edukacji. W dniu otwarcia zwiedziło ją około 300 osób. Ta wystawa w wyraźny sposób  realizuje hasło Tygodnia Bibliotek Czytanie łączy pokolenia.

   Zaraz po  uroczystości otwarcia wystawy w Czytelni Ogólnej Biblioteki nasi goście wysłuchali wykładu dr Alicji Szulc z Pracowni Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej,  Mnisi, skryptorzy i tajemnice średniowiecznych ksiąg. Prelegentka przybliżyła świat książki średniowiecznej, proces i specyfikę  jej wytwarzania, zaprezentowała materiały pisarskie a także pracę iluminatorów i warsztatów introligatorskich. Można było zapoznać się z najciekawszymi i najcenniejszymi obiektami ksiąg średniowiecznych ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Drugi dzień Tygodnia Bibliotek 09 maja, to tradycyjny Wieczór w Bibliotece. Tego dnia zapraszamy naszych czytelników i wszystkich zainteresowanych do zwiedzenia zakamarków Biblioteki, na co dzień niedostępnych  dla użytkowników, takich jak -  magazynów BU, Pracowni Restauracji Książki, Pracowni Digitalizacji, zabytkowego Katalogu Biblioteki, gabinetu dyrektora. Wielkim zainteresowaniem cieszy się zwykle prezentacja zbiorów specjalnych - rękopisów, starodruków, zbiorów muzycznych, ikonograficznych, kartograficznych, masońskich i dokumentów życia społecznego. W tych wycieczkach po gmachu Biblioteki udział wzięło blisko 200 osób. Wielu z nich wysłuchało również niezwykle ciekawego  wykładu dr Rafała Wójcika z Pracowni Starodruków Od karbów na kiju do Prezi, czyli jak historia zapisywania opowiadań zatoczyła koło, w którym autor  wykładu zaprezentował sposoby zapamiętywania i zapisywania opowieści, od czasów najdawniejszych po współczesne oraz różnorodne materiały, na których ludzie utrwalają od wieków dane. 

Pracownicy Biblioteki zadbali także o najmłodszych gości i przygotowali drugie już Warsztaty wyobraźni czyli zajęcia polegające na tworzeniu przez dzieci kolażu przedstawiającego wybrane sceny i wybranych bohaterów spośród znanych im książek. W tych zajęciach udział wzięło ok. 40 dzieci.

   Przed koncertem Big Bandu Powiatu Leszczyńskiego nastąpiło ogłoszenie wyników dwóch wcześniej ogłoszonych  konkursów - na najlepsze BUskaliki (BUskalik to nic innego jak moskalik, ale o tematyce związanej z biblioteką i szeroko pojętą bibliologią) oraz na nazwę wyremontowanego pomieszczenia po byłej Czytelni Niemieckiej. W pierwszym z konkursów drogą elektroniczną  głosowało przeszło 500 osób. Koncert Big Bandu prowadzonego przez Dominka Szulca uprzyjemnił Wieczór w Bibliotece, znakomitą muzyką światowych standardów z epoki Gllena Millera, Louisa Armstronga, Bennego Goodmana, Duka Ellingtona czy Franka Sinatry.

Kolejny, trzeci już dzień Tygodnia Bibliotek to  Dzień Darmowego Komiksu Bibliotece Uniwersyteckiej i prezentacja ponad 6 tysięcy komiksów oraz rozdawanie darmowych  komiksów i gazet o komiksach. Tym sposobem BU włączyła się w ogólnopolskie obchody tego Dnia... Zaprezentowana została oferta największych sklepów z komiksami. Organizatorami tego cieszącego się ogromnym zainteresowanie przedsięwzięcia (uczestniczyło w nim  ok. 700 osób!) była Biblioteka Uniwersytecka, Multiversum, Centrala, KIK, Pad Portal. Imprezie towarzyszyło 6 wykładów o tematyce komiksowej.

Kolejne dni to cykl warsztatów informacyjnych prowadzonych przez pracowników Oddziału  Informacji i Transferu Wiedzy. Przygotowano cztery spotkania: Mendeley – czyli zorganizuj na nowo swój bibliograficzny warsztat; Multiwyszukiwarka Summon-odkryj świat zasobów bibliotek UAM. Kolejne to - Jak podnieść cytowalność prac naukowych oraz Podstawy efektywnego gromadzenia literatury do prac licencjackich i magisterskich i  zajęcia warsztatowe dla studentów anglojęzycznych, E – resources available through your library.

W programie Tygodnia Bibliotek znalazł się także wykład mgra Jakuba Skuteckiego  z Pracowni Ikonograficznej, Zbiory ikonograficzne Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Podczas którego autor zaprezentował Poznań i Wielkopolskę  w grafice i fotografii od początku do XX wieku.

Niezwykle bogaty, a co najważniejsze interesujący program imprez w  Bibliotece Uniwersyteckiej zakończył Wieczór poezji  Andrzeja Babińskiego odbywający się w  rocznicę śmierci poznańskiego poety, przyjaciela Edwarda Stachury, jednego z polskich poetów przeklętych.

Organizatorzy Tygodnia Bibliotek 2014 podsumowując wydarzenia w Bibliotece Uniwersyteckiej, wyrażają zadowolenie z odbytych imprez oraz szkoleń. Cieszy fakt uczestnictwa w nich tak wielu osób, zainteresowanych różnymi formami pracy bibliotecznej oraz wielkie zaangażowanie w ich przebieg wszystkich pracowników  Biblioteki. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasz gmach i brali udział w przygotowanych imprezach (odwiedziło nas ok. 2.400 osób). Zapraszamy ponownie już w przyszłym roku, a ciągu całego roku do korzystania z naszych  zbiorów.

 

Krystyna Jazdon

Oddział Informacji i Transferu Wiedzy

Biblioteka Uniwersytecka w   Poznaniu


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP