Polecamy

Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie na Targach Dziedzictwo

Data dodania: 04.04.2014

Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie na Targach Dziedzictwo

Rekonstrukcja i kreacja w ochronie zabytków, problemy w zwalczaniu przestępczości przeciw tego typu obiektom oraz fundusze europejskie do wykorzystania na rzecz dziedzictwa narodowego - te tematy między innymi zostaną poruszone podczas Ogólnopolskich Dni Konserwatorskich, które odbędą się w ramach Targów Dziedzictwo 2014. Będzie to możliwość, by pozyskać wartościową wiedzę w trakcie eksperckich paneli, a przy okazji zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie ochrony i restauracji zabytków prezentowanymi na stoiskach. Wydarzeniu towarzyszyć będą interesujące wystawy. Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie organizowane są w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innymi kluczowymi instytucjami branżowymi.

- Z pracą konserwatora wiążą się zawsze duże wyzwania niezależnie od tego, z jakim zabytkiem mamy do czynienia. W grę wchodzi bowiem nie tylko wielki nakład pracy, którą trzeba wykonać z ogromną dozą staranności, ale często też ograniczenia prawne czy finansowe. Dla zachowania dziedzictwa kulturowego praca ta, choć trudna, jest wręcz nieodzowna. Pozwala chronić zabytki, które stanowią świadectwo naszej historii i dokonań oraz są elementem naszej tożsamości narodowej. Liczymy, że Targi Dziedzictwo oraz Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie, które umożliwią wymianę wiedzy i doświadczeń oraz przybliżą najnowsze rozwiązania również z zakresu restauracji obiektów zabytkowych, przysłużą się zapewnieniu bezpieczeństwa całego kulturowego dorobku - mówi Bartosz Sosnowski, prezes MT Polska, organizatora Targów Dziedzictwo.

Sztuka konserwacji

Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie organizowane podczas Targów Dziedzictwo obejmują szereg konferencji, w ramach których omówione zostaną aktualne dla branży zagadnienia. W tym roku w eksperckim gronie poruszone zostaną takie tematy jak obecny stan zachowania zabytków sakralnych i perspektywy, rekonstrukcja i kreacja w ochronie zabytków czy aktualne problemy dotyczące zwalczania przestępczości przeciw zabytkom.

W programie znajdzie się też forum samorządowych Konserwatorów Zabytków, a także seria spotkań poruszających kwestie prawne i finansowe, jak chociażby fundusze europejskie na rzecz dziedzictwa kulturowego, doktryna a praktyka, prawo w ochronie zabytków czy orzecznictwo administracyjne i konserwatorskie. Dodatkowo przewidziano też panel pod hasłem wojewódzcy konserwatorzy zabytków.

W ramach Ogólnopolskich Dni Konserwatorskich zaplanowano też rozmaite wystawy. Jedną z nich zorganizuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, a kolejną Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotuje natomiast ekspozycję pod hasłem „Polskie konserwacje poza granicami RP”. Swoją wystawę będzie miał również Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na 10-lecie działalności. Pozostałe ekspozycje dotyczyć będą obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO oraz drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat - obie przygotuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Drugą część programu, po Ogólnopolskich Dniach Konserwatorskich, stanowi szereg seminariów pod hasłem Ochrona Zbiorów Archiwalnych, Muzealnych i Bibliotecznych.

Przegląd rynku

Targi Dziedzictwo to szeroki wachlarz ofert produktów i usług dla konserwacji i restauracji obiektów zabytkowych, a także muzeów, bibliotekarzy czy archiwistów. Swoje propozycje w tym zakresie przedstawią producenci i dystrybutorzy sprzętu oraz dostawcy specjalistycznych usług. Tematyka imprezy obejmuje materiały i narzędzia dla osób związanych z rewaloryzacją zabytków i prowadzących prace budowlane w tym zakresie. Ponadto, w ofercie pojawią się m.in. specjalistyczne meble do archiwów, sprzęty elektroniczne do digitalizacji zasobów archiwalnych i biurowych, systemy zarządzania informacją czy usługi i programy komputerowe.

II Targi Konserwacji i Restauracja Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek Dziedzictwo odbędą się w dniach 7-9 października br. w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Patronat honorowy nad tegoroczną edycja imprezy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy; dr hab. Władysław Stępniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych; Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków; gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - Szef Obrony Cywilnej Kraju, ks. Wiesław Alojzy Mering – Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej, Przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, a także Jego Eminencja Wielce Błogosławiony SAWA - Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na www.targidziedzictwo.pl


Międzynarodowe Targi Polska to operator jednego z najnowocześniejszych obiektów wystawienniczo-eventowych w Polsce - Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska - zlokalizowanego przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Obiekt ten jest w pełni dostosowany do organizacji targów, zjazdów, konferencji i eventów (w tym bankietów, koncertów czy zawodów sportowych). Zajmuje łącznie 15 200 mkw., z czego 10 000 mkw. stanowi funkcjonalna i klimatyzowana hala wystawiennicza, 4 000 mkw. teren zewnętrzny, zaś 1 200 mkw. nowoczesne zaplecze konferencyjno-biurowe.

Międzynarodowe Targi Polska jest też organizatorem wielu dużych i ważnych biznesowo imprez targowych, w tym China Expo Poland poświęconych współpracy handlowej z Chinami, Targów Agroturystyka, Regionalia i Dziedzictwo.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP