W sprawie jednolitych cen na książki w Niemczech od lat panuje zgoda polityczna i to od prawej do lewej strony, a postanowienie w tej sprawie wpisane jest nawet od umowy koalicyjnej zawartej w październiku ubiegłego roku - stwierdził radca prawny Dieter Wallenfels, powiernik wydawców w sprawach ustawy o książce z ramienia Boersenverein des Deutschen Buchhandels czyli niemieckiego odpowiednika Polskiej Izby Książki.
W poniedziałek 17 marca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zatytułowana „Co państwa muszą robić, by wspierać czytelnictwo i rynek wydawniczy? Francja, Niemcy, Polska: o pozytywnych skutkach regulacji rynku książki oraz o dążeniach do ich wprowadzenia w Polsce”. Oprócz niemieckiego prawnika, który przedstawił obszerne studium „Aktualne zmiany na rynku książki w Niemczech - renesans indywidualnych, lokalnych księgarń i jego związek z ustawą o jednolitej cenie książki”, w spotkaniu wziął udział Nicolas Georges, dyrektor Departamentu Książki francuskiego Ministerstwa Kultury, a jego wystąpienie nosiło tytuł „Francuski rynek książki: Jak ustawa Langa pomogła w rozwoju czytelnictwa i rynku księgarskiego. Prezentacja pozytywnych skutków regulacji rynku książki we Francji”.
Polską stronę reprezentowali: Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, który wygłosił wprowadzenie do konferencji, Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki, a jego wystąpienie nosiło tytuł „Czy odgórne regulacje psują wolny rynek?”, a także Grzegorz Boguta, koordynator projektu PIK, z prezentacją zatytułowaną „Stan czytelnictwa i kondycja branży wydawniczej w Polsce a dążenia Polskiej Izby Książki do wdrożenia ustawowej regulacji rynku książki”.
Nie ma co ukrywać - sytuacja u nas jest nieporównanie gorsza dla księgarstwa niż we Francji czy w Niemczech. I z wdzięcznością przyjęliśmy gotowość naszych francuskich i niemieckich przyjaciół do udziału w dzisiejszym spotkaniu, aby usłyszeć z „pierwszych ust” o sposobach, w jakich chronią swoje księgarstwa. W ten sposób realizujemy w praktyce założenia książkowego Trójkąta Weimarskiego, który tym spotkaniem inaugurujemy – powiedział był Piotr Dobrołęcki, członek Rady PIK, który był moderatorem spotkania.
Źródło: Rynek Książki