Polecamy

Trójkąt Weimarski wspiera jednolitą cenę książki

Data dodania: 19.03.2014

Trójkąt Weimarski wspiera jednolitą cenę książki

W sprawie jednolitych cen na książki w Niemczech od lat panuje zgoda polityczna i to od prawej do lewej strony, a postanowienie w tej sprawie wpisane jest nawet od umowy koalicyjnej zawartej w październiku ubiegłego roku - stwierdził radca prawny Dieter Wallenfels, powiernik wydawców w sprawach ustawy o książce z ramienia Boersenverein des Deutschen Buchhandels czyli niemieckiego odpowiednika Polskiej Izby Książki.

W poniedziałek 17 marca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zatytułowana „Co państwa muszą robić, by wspierać czytelnictwo i rynek wydawniczy? Francja, Niemcy, Polska: o pozytywnych skutkach regulacji rynku książki oraz o dążeniach do ich wprowadzenia w Polsce”. Oprócz niemieckiego prawnika, który przedstawił obszerne studium „Aktualne zmiany na rynku książki w Niemczech - renesans indywidualnych, lokalnych księgarń i jego związek z ustawą o jednolitej cenie książki”, w spotkaniu wziął udział Nicolas Georges, dyrektor Departamentu Książki francuskiego Ministerstwa Kultury, a jego wystąpienie nosiło tytuł „Francuski rynek książki: Jak ustawa Langa pomogła w rozwoju czytelnictwa i rynku księgarskiego. Prezentacja pozytywnych skutków regulacji rynku książki we Francji”.

Polską stronę reprezentowali: Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, który wygłosił wprowadzenie do konferencji, Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki, a jego wystąpienie nosiło tytuł „Czy odgórne regulacje psują wolny rynek?”, a także Grzegorz Boguta, koordynator projektu PIK, z prezentacją zatytułowaną „Stan czytelnictwa i kondycja branży wydawniczej w Polsce a dążenia Polskiej Izby Książki do wdrożenia ustawowej regulacji rynku książki”.

Nie ma co ukrywać - sytuacja u nas jest nieporównanie gorsza dla księgarstwa niż we Francji czy w Niemczech. I z wdzięcznością przyjęliśmy gotowość naszych francuskich i niemieckich przyjaciół do udziału w dzisiejszym spotkaniu, aby usłyszeć z „pierwszych ust” o sposobach, w jakich chronią swoje księgarstwa. W ten sposób realizujemy w praktyce założenia książkowego Trójkąta Weimarskiego, który tym spotkaniem inaugurujemy – powiedział był Piotr Dobrołęcki, członek Rady PIK, który był moderatorem spotkania.

Źródło: Rynek Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP