W odpowiedzi na nadsyłane do SBP pytania odnośnie zakupu i udostępniania potem e-booków przez biblioteki publikujemy stanowisko Bolesława Howorki.
Wyjaśniam, że w odpowiedzi na pytania nabywców egzemplarzy e-booków warunki udostępniania powinny być zapisane w umowie licencyjnej, której stronami są: 1) licencjodawca, tzn. podmiot dysponujący prawami majątkowymi do utworu, twórca lub osoba, która od twórcy w drodze umowy nabyła te prawa; jeśli jest to utwór zbiorowy majątkowe prawa do utworu ma producent lub wydawca, natomiast twórca zachowuje te prawa do poszczególnych części utworu zbiorowego mających samodzielne znaczenie (ostatecznie o tym powinna rozstrzygać umowa między twórca a wydawcą - producentem); 2) licencjobiorca, nabywca przedmiotu i określonych w umowie praw związanych z korzystaniem z utworu – na określonych polach eksploatacji.
Przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w art. 49 ust. 1 mówią jedynie, że: Jeżeli w umowie nie określono sposobu korzystania z utworu, powinien on być zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami. Dodatkowo trzeba wskazać jakie są prawa bibliotek wynikające z przepisów o dozwolonym użytku chronionych utworów: art. 28 ustawy o prawie autorskim pozwala bibliotekom, a także szkołom i archiwom (w pkt 1) udostępniać nieodpłatnie, w zakresie swoich zadań statutowych, egzemplarze utworów rozpowszechnionych, a także (pkt 3) udostępniać zbiory dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem końcówek systemu informatycznego (terminali) znajdujących się na terenie tych jednostek. Jak z tego wynika, z przepisów ustawy wynika prawo bibliotek, a także szkół i archiwów udostępniania utworu na terminalach znajdujących się na ich terenie biblioteki.