O 13% wzrosły wydatki na zakup nowości, udało się zahamować trwający od 9 lat spadek liczby wypożyczeń, zwiększyła się liczba zarejestrowanych użytkowników bibliotek.
Takie wyniki przynosi raport przygotowany przez Bibliotekę Narodową, którego szczegóły zaprezentowano 7 marca br. Podczas uroczystości w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył wyróżnienia laureatom rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” oraz dyplomy za zasługi dla promocji czytelnictwa.
W czasie gali w Pałacu Rzeczypospolitej minister Bogdan Zdrojewski nagrodził pierwszą dziesiątkę laureatów Rankingu Bibliotek, organizowanego przez Instytut Książki we współpracy z „Rzeczpospolitą”. Docenione zostały osoby, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.
Specjalne wyróżnienia odebrali także bibliotekarze i osoby pracujące na rzecz bibliotek, które w sposób szczególny wyróżniły się w 2013 r. swoimi działaniami i zostały docenione w konkursach Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Akademii Orange oraz Instytutu Książki.
Biblioteki są niezwykle ważne, ponieważ to jedyne instytucje kultury, które mocą ustawy istnieją w każdej gminie, tworząc sieć ponad ośmiu tysięcy placówek w całym kraju. Są także instytucjami zaufania publicznego, które w skuteczny sposób przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu.
Badania wskazują, że biblioteka znajduje się na 3 miejscu źródeł pozyskiwania książek po zakupach (38,2 %) oraz wypożyczeniach od rodziny i znajomych (26,4 %); biblioteka - 22,7%. Biblioteki publiczne szczególnie często wskazywane były przez tych, którzy nie kupują książek lub robią to rzadko (rolnicy, osoby bezrobotne oraz emeryci i renciści). To pokazuje, że wszystkie działania na rzecz bibliotek stanowią niezwykle ważne działanie proczytelnicze.