The International Librarians Network to bezpłatny program umożliwiający bibliotekarzom stworzenie międzynarodowej sieci kontaktów zawodowych oraz wymianę doświadczeń. Opiera się na modelu peer mentoring zakładającym utrzymanie parnterskich relacji we wzajemnym rozwoju potencjału intelektualnego oraz doskonaleniu umiejętności. Każda rozmowa jest bowiem możliwością do uczenia się i poszerzania swoich horyzontów.
Projekt polega na łączeniu w pary uczestników pochodzących z różnych krajów świata pod względem zainteresowań zawodowych. Regularne rozmowy oraz dyskusje pozwalają na stworzenie zawodowej współpracy pomiędzy uczestnikami. Ideą ILN-u jest również jej utrzymywanie po zakończeniu projektu. Co istotne, poznając specyfikę biblitekarstwa w kraju swojego parntera, nabywa się także sieć jego zawodowych kontaktów.
ILN skierowany jest do bibliotekarzy, studentów bibliotekoznawstwa oraz pracowników ośrodków informacji naukowej. W ciągu roku organizowane są dwie edycje: od marca do sierpnia oraz od września do lutego. Każda z nich trwa 6 miesięcy. Połączenie z partnerem odbywa się na podstawie informacji podanych w internatowym arkuszu zgłoszenia zamieszczonego na stronie internetowej. Priorytetem jest dobieranie osób z różnych części świata, aby charakter poznawczy ich kontaktu był najbogatszy. Różne typy placówek, w których pracują uczestnicy i jednocześnie wielorakie doświadczenie, jakie posiadają, pozwala na poznanie współczesnego międzynarodowego obrazu bibliotekoznawstwa.
Komunikacja z wyznaczoną osobą odbywa się w języku angielskim drogą elektroniczną (np. e-mail, komunikatory internetowe, serwisy społecznościowe). Wyznaczane tematy przewodnie dyskusji obejmują wybrane zagadnienia bibliotekonawstwa, jednakże nie są one elementem obowiązkowym. Istnieje także możliwość dyskusji z innymi bibliotekarzami na blogu i w serwisach społecznościowych.
The International Librarians Network jest ciekawą inicjatywą dzięki, której możemy poznać bibliotekarzy z innych krajów, dowiedzieć się, jak wygląda specyfika pracy ich instytucji czy aktualne zainteresowania badawcze bibliotekarskiej społeczności. Decydując się jednak na udział w programie koniecznie należy pamiętać o zachowaniu ustalonych zasad komunikacji oraz poczuciu wzajemnego szacunku. W razie jakichkolwiek problemów zagwarantowana jest pomoc organizatorów oraz krajowych koordynatorów.
Zgłoszenia do wiosennej rundy przyjmowane są do 20 lutego 2013 roku za pośrednictwem internetowego arkusza: http://ilnetwork.wordpress.com/join-iln/
Magdalena Gomułka
Krajowy koordynator ILN, Biblioteka Śląska
e-mail: poland.ilnetwork@gmail.com