Polska Izba Książki z zaskoczeniem przyjęła deklarację premiera Donalda Tuska, który zapowiedział wprowadzenie jednego, darmowego podręcznika do klas I.
Czekamy na więcej szczegółów. Nie znając ich nie chcielibyśmy komentować zapowiedzianych zmian. Mamy jednak nadzieję, że propozycje będą miały na względzie przede wszystkim jakość edukacji i dobro polskich dzieci - mówi Włodzimierz Albin, Prezes Polskiej Izby Książki.
Polska Izba Książki pozytywnie ocenia ideę zakupu podręczników przez państwo. Rozwiązania tego typu z powodzeniem funkcjonują w innych krajach europejskich i pozwalają uzyskać wiele pozytywnych efektów: obniżenie kosztów ponoszonych przez rodziców, zachowanie wysokiej jakości edukacji i rozwój konkurencyjności rynku. Zdaniem PIK, prostym i skutecznym rozwiązaniem problemu kosztu podręczników mogłoby być np. finansowanie przez państwo zakupu podręczników wybieranych przez szkoły. Inne rozwiązania, jak np. przejęcie przez państwo roli wydawcy, byłyby zanegowaniem dotychczasowego dorobku polskiej edukacji po roku 1989.
Źródło: Portal księgarski