Polecamy

90-lecie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie.

Data dodania: 12.12.2013

„Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość”
                                                                   (Michael Gorman)

„Biblioteki są szczególnym miejscem kultury. W pieczołowicie przechowywanych książkach materializowana jest ciągłość; zatem biblioteki to żywe pomniki pamięci. Tej odległej i tej na wyciagnięcie ręki” – słowa Michała Jagiełły stanowią motto, które wprowadza czytelnika w monografię Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie, autorką której jest obecna dyrektor instytucji pani Maria Słuszniak. „Kartki z dziejów książki w Miechowie” opublikowane i wydane zostały z okazji obchodów Jubileuszu 90-lecia istnienia naszej Biblioteki.

90 lat minęło od powstania i założenia w Miechowie biblioteki, która wyrosła z potrzeb kulturalno – oświatowych ówczesnej społeczności Ziemi Miechowskiej. Obecna pełna jej nazwa to Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel. Jest najstarszą z bibliotek działających na naszym terenie, a początki jej powstania sięgają czasów zaboru rosyjskiego, do którego należał Miechów. Działalność Biblioteki przerwała I wojna światowa, jednak tuż po jej zakończeniu Towarzystwo Miłośników Książki powołało do życia nową Bibliotekę, na czele której stanęła Maria Wasiak, żona ówczesnego starosty powiatu miechowskiego. W roku 1924 zatrudniono pierwszego kierownika Biblioteki – Marię Fihel.

Po wielu latach w 2005 roku, w dowód uznania za wkład pracy i serca w działalność Biblioteki oraz za zaangażowanie w propagowanie czytelnictwa i wychowanie następnych pokoleń bibliotekarzy, Maria Fihel została patronką miechowskiej Książnicy.

2013 rok stał się rokiem jubileuszowym. Na uroczystość z okazji obchodów 90-lecia istnienia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel przybyło liczne grono zaproszonych gości i miłośników tradycyjnego słowa pisanego. Wśród nich obecni byli m. in.: Elżbieta Stefańczyk - pełnomocnik dyr. Biblioteki Narodowej do spraw współpracy z bibliotekami publicznymi, równocześnie przewodnicząca Zarządu Głównego SBP w W-wie, Dorota Rzepka – przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Krakowie, Michał Jagiełło - były wiceminister Kultury i Sztuki oraz były dyrektor Biblioteki Narodowej, Anna Wiśniewski - wicedyrektor WBP w Krakowie, Andrzej Dąbrowski - dyrektor WBP w Kielcach, Dariusz Marczewski - burmistrz GiM Miechów, Jarosław Florek – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Miechowie, a także dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych z powiatu miechowskiego. Listy gratulacyjne z tej okazji przesłali: Bogdan Zdrojewski - minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Sowa - marszałek Województwa Małopolskiego, dr Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej oraz Jerzy Woźniakiewicz – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Prowadzącym uroczystość był Ryszard Nasada - rzecznik Starostwa Powiatowego w Miechowie. Honory gospodyni pełniła natomiast obecna dyrektor Biblioteki Pani Maria Słuszniak. To ona w imieniu własnym i wszystkich bibliotekarzy odbierała zaszczyty, gratulacje i życzenia, a także wiele rzeczowych i symbolicznych dowodów uznania. Na ręce Pani dyrektor złożono upominki, kwiaty, a także medale, którymi uhonorowano miechowską Bibliotekę.

W uznaniu zasług za wybitne dokonania i wkład działalności w rozwój lokalnego i krajowego bibliotekarstwa oraz upowszechniania książki, Biblioteka została wyróżniona jako jedna z trzech w tym roku w Polsce, prestiżową nagrodą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Medalem ,,Bibliotheca Magna Perennisque” (Biblioteka Wielka i Wieczna). Medal wręczyła dyrektor przewodnicząca Zarządu Głównego SBP Pani Elżbieta Stefańczyk.

Medalami „w dowód uznania” za zasługi dla bibliotekarstwa oraz SBP uhonorowano także bibliotekarki z powiatu miechowskiego. Pani Dorota Rzepka, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w K-owie wyróżniła: Bożenę Hess, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji w Gołczy, Zofię Baster, kierownik GBP w Racławicach, Annę Mielus, kierownik GBP w Słaboszowie oraz Bożenę Tabor, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie.

Honorową Odznakę SBP otrzymała także Dyrektor naszej Biblioteki Maria Słuszniak. Pani Dorota Rzepka życzyła trwania w rozmiłowaniu pracy bibliotekarskiej i nieustannej chęci szukania nowych inspiracji, które będą służyć zarówno Bibliotece jak i lokalnej społeczności.

Miechowska Książnica nagrodzona została także przez dr Zdzisława Gajdę - prezesa Stowarzyszenia Absolwentów Wydziałów Medycznych UJ w Krakowie medalem: „Macieja z Miechowa” w podzięce za niestrudzoną działalność na rzecz kultury Ziemi Miechowskiej oraz medalem: „Jacka Augustyna Łopackiego, doktora medycyny i teologii, twórcy Miejskiej Biblioteki w Krakowie”, za zasługi poniesione dla rozwoju kultury miasta Miechowa. 

Mnogość zaszczytów i życzeń świadczyć może tylko o jednym, że Biblioteka, choć zmienia się jej charakter - była, jest i będzie potrzebna społeczeństwu. Takie są bowiem oczekiwania ludzi nauki i naszych wiernych czytelników.

Prof. zw. dr hab. Jacek Wojciechowski – znawca bibliotekarstwa, kierownik Katedry Bibliotekarstwa w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ i były dyrektor WBP w Krakowie, podczas uroczystości wygłosił wykład na temat obiegu książki w czasach współczesnych. Nawiązując do tematu prowadził polemikę wokół zjawiska spadku czytelnictwa na rzecz postępu technicznego. Zauważył jednak, że korzystanie z Internetu nie obniża tradycyjnego czytelnictwa książek. Jedno i drugie przenika się wzajemnie, racjonalnie można korzystać zarówno z książki tradycyjnej, jak i tej elektronicznej.

Współczesna Biblioteka podąża z duchem czasu, nie stoi w miejscu, nieustannie się rozwija i poszerza zakres swojej działalności. Nie jest już instytucją ukierunkowaną wyłącznie na wypożyczanie książek, staje się placówką kulturalną i oświatową dostępną dla każdego człowieka, w każdym wieku i o różnej kwalifikacji zawodowej. Staje się więc potrzebnym centrum kulturalnym. Jej ożywiona działalność świadczy o chęci współpracy z lokalnym środowiskiem, a przede wszystkim z człowiekiem jako jednostką. Biblioteka stara się dotrzeć do każdego i sprostać indywidualnym potrzebom swoich czytelników.

Staraniem Jadwigi Zięby – Naczelnik Urzędu Pocztowego w Miechowie z okazji Jubileuszu Biblioteki Poczta Polska wyemitowała znaczek oraz kartę pocztową według projektu Włodzimierza Barczyńskiego.

Historia naszej Jubilatki zaprezentowana została podczas projekcji kilkuminutowego filmu dokumentalnego, który przybliżył nie tylko dzieje Biblioteki i sylwetki zasłużonych bibliotekarzy, ale również przedstawił tło historyczne na którym formowała się jej działalność. 

To ważne dla Biblioteki święto uświetnił występ miechowskiego zespołu wokalnego „Galicya”. Zwieńczeniem dnia była Msza św. w intencji naszej Jubilatki i wszystkich jej pracowników, którą w Bazylice Grobu Bożego odprawił ks. prof. Andrzej Gliński-Boksiński.

 

Galeria zdjęć


 

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP