96% Europejczyków uważa, że własność intelektualna jest ważna, ponieważ wspiera innowacje i kreatywność, wynagradzając wynalazców, twórców i artystów za ich pracę.
Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (UHRW), działając za pośrednictwem europejskiego obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej, zlecił przeprowadzenie ogólnoeuropejskiego badania, w którym wzięło udział 26 500 osób w wieku od 15 lat.
W ramach badania stwierdzono, że 86% obywateli UE (88, 7 % Polaków) zgadza się, że ochrona własności intelektualnej przyczynia się do poprawy jakości produktów i usług. Natomiast 69% respondentów (69,85 % Polaków) ceni własność intelektualną, ponieważ według nich przyczynia się ona do tworzenia miejsc pracy i dobrobytu gospodarczego. W związku z tym potępiają naruszenia praw własności intelektualnej. Jednak badanie, pierwsze tego rodzaju przeprowadzone w UE, pokazuje, że na poziomie jednostki średnio 34% Europejczyków (45,9 % Polaków) uważa, że kupowanie podróbek może być uzasadnione względami oszczędności. 38% (45,2 % Polaków) mówi, że kupowanie podróbek może być wyrazem protestu wobec gospodarki rynkowej. 22% (17,4 % Polaków) respondentów uważa, że nielegalne pobieranie jest dopuszczalne, gdy nie ma legalnej alternatywy, a 42% (38,3 % Polaków) - jeśli internauci pobierają z sieci utwory dla siebie.
Źródło: prawoautorskie.gov.pl