Wizyta studyjna w BP Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu

Autor: Biblioteka: BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY ŁOMŻA Z/S W PODGÓRZU Województwo: podlaskie
Data dodania: 12.02.2015

W spotkaniu wzięło udział ok. 60 osób w tym bibliotekarze z zaprzyjaźnionych bibliotek z całego województwa. Prelegenci spotkania mówili o wizji współczesnej biblioteki, o nowych formach promocji i wyzwaniach stojących przed tymi instytucjami kultury. Spotkanie stanowiło idealną okazję aby zaprezentować Lokalne Archiwum Cyfrowe, które funkcjonuje od 2013r. w naszej bibliotece. W ramach wizyty omawiane było znaczenie archiwów społecznych dla nauki i edukacji, a dzięki uprzejmości Fundacji Ośrodka Karta zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące archiwizacji dokumentów w innowacyjnej formie wideo- prezentacji . W zbiorach naszego Lokalnego Archiwum Cyfrowego posiadamy unikatowe zdjęcia dokumentujące lokalne życie mieszkańców gminy Łomża jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Najstarsze zdjęcie w zbiorach naszego archiwum pochodzi z 1907 roku. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli rodziny Jabłońskich, Kwiatkowskich i Sarnackich, którzy udostępnili swoje rodzinne zbiory dla potrzeb naszego lokalnego archiwum. Nie brakowało okazji do wzruszeń, wspomnień i refleksji na temat wartości pozyskanych dokumentów. Dr Łukasz Lubicz- Łapiński pracownik IPN-u podkreślił, że to są perły, które można ocalić dzięki przedstawionej formie archiwizacji jak archiwa społeczne przy lokalnych Instytucjach Kultury.

Zwracamy się z apelem do wspólnego budowania historii, aby wartość cennej informacji dla pokoleń nie umarła na strychach, w szufladach, aby nie została zniszczona bezpowrotnie. Ocalmy od zapomnienia nasze rodzinne historie mając na względzie przyszłe pokolenia.







O programie

Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest przeznaczony dla bibliotek, które uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek lub brały udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także dla bibliotek, których pracownik uczestniczy w sieci LABIB.

Biblioteka - gospodarz wizyty studyjnej, która otrzyma dotację, organizuje wizytę, na którą zaprasza bibliotekarzy pracujących w innych bibliotekach grupy docelowej PRB, członków sieci LABIB, przedstawicieli lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, władz samorządowych, innych organizacji pozarządowych i instytucji.

Osoby zainteresowane udziałem w wizytach studyjnych zapraszamy do zapoznania się z mapą wizyt i bezpośredni kontakt z bibliotekami organizującymi spotkania.

regulamin