O nowych mediach w bibliotece

Autor: Biblioteka: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach Województwo: mazowieckie
Data dodania: 14.10.2014

O nowych mediach w bibliotece

Prawie 20 osób uczestniczyło w wizycie studyjnej zorganizowanej 6 października przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ireny Ostaszyk w Mordach. Wzięli w niej udział pracownicy miejsko-gminnych i gminnych bibliotek publicznych z powiatów siedleckiego i łosickiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Motywem przewodnim spotkania były nowe media. W pierwszej części zastanawiano się nad funkcją biblioteki publicznej dawniej i dziś oraz nad jej nowymi wyzwaniami w XXI wieku. Uczestnicy wizyty dowiedzieli się czym są nowe media i PR oraz jak je wykorzystywać w pracy biblioteki i w budowaniu jej wizerunku. Zdobyli także wiedzę dotyczącą relacji z mediami i budowania partnerstw. W grupach dyskutowano nad przyczynami i sposobami promowania działań pracy bibliotekarzy.

 

W praktyce
Druga część spotkania była typowo praktyczna. Wszyscy poznali narzędzia Google pod kątem korzyści z wykorzystania ich do badania potrzeb lokalnej społeczności i użytkowników biblioteki, stworzyli też profile swoich placówek na Facebooku. Bibliotekarze dowiedzieli się ponadto jak tworzyć materiały promocyjne dla instytucji kultury. - Głównym i najbardziej czasochłonnym punktem naszego spotkania było założenie strony internetowej dla każdej biblioteki. Nie jest proste jej rozbudowywanie i administrowanie, dlatego nasza  biblioteka będzie pełnić mentoring nad bibliotekami uczestniczącymi w wizycie studyjnej – zaznaczył Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GBP w Mordach, główny organizator wizyty i jej prowadzący. Spotkanie zostało przeprowadzone przy wykorzystaniu aktywnych form i nowoczesnych technologii.

Głównymi celami spotkania były: wzmocnienie umiejętności dzielenia się wiedzą i doświadczeniem przez bibliotekarzy, inspirowanie do podejmowania nowych wyzwań, inspirowanie do wprowadzania nowych usług dla różnych grup mieszkańców, upowszechnianie sprawdzonych rozwiązań, usług dla różnych grup mieszkańców będących, m.in. efektem Programu Rozwoju Bibliotek, promowanie partnerstwa z lokalnymi organizacjami i instytucjami jako metody pracy w codziennej działalności bibliotek, bezpośrednia wymiana doświadczeń oraz uczenie się od siebie nawzajem, rozprzestrzenianie dobrych pomysłów i praktyk zwiększających prestiż i oddziaływanie bibliotek i bibliotekarzy w środowisku lokalnym, rozwój kompetencji współpracy w zespole oraz współpracy z przedstawicielami lokalnych instytucji i organizacji.

Wizyta studyjna „Biblioteka publiczna a nowe media” została zrealizowana w ramach programu grantowego „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” i Programu Rozwoju Bibliotek. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.




 







O programie

Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest przeznaczony dla bibliotek, które uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek lub brały udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także dla bibliotek, których pracownik uczestniczy w sieci LABIB.

Biblioteka - gospodarz wizyty studyjnej, która otrzyma dotację, organizuje wizytę, na którą zaprasza bibliotekarzy pracujących w innych bibliotekach grupy docelowej PRB, członków sieci LABIB, przedstawicieli lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, władz samorządowych, innych organizacji pozarządowych i instytucji.

Osoby zainteresowane udziałem w wizytach studyjnych zapraszamy do zapoznania się z mapą wizyt i bezpośredni kontakt z bibliotekami organizującymi spotkania.

regulamin