Spotkanie studyjne, realizowane w ramach programu grantowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Programu Rozwoju Bibliotek pt. „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” zgromadziła w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach bibliotekarzy z województwa podkarpackiego, przedstawicieli samorządu i lokalnych organizacji społecznych.
Celem wizyty było dzielenie się posiadaną przez bibliotekarzy wiedzą i doświadczeniem w pracy na rzecz rozwoju kulturalnego i edukacyjnego. Pracownicy Biblioteki w Szebniach podzielili się doświadczeniem w zakresie tworzenia lokalnego archiwum cyfrowego oraz poszerzania oferty edukacyjnej Biblioteki promującej historię małej ojczyzny, a także pokazanie sposobów nawiązania współpracy z mieszkańcami gminy.
W podróż historyczną po gminie Jasło zabrała uczestników spotkania Zofia Macek – historyk i regionalista. Zbiory archiwalne Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej przedstawione podczas prezentacji multimedialnej ukazały dokumenty pochodzące z lat 1889- 1969. Bibliotekarze i zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzenia zabytkowego kościoła św. Marcina w Szebniach. Integracja grupy została poprowadzona przez Katarzynę Krawiec – animatora kultury wprowadzając wszystkich w znakomity humor.
Lekcja historii w Skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy i warsztaty ceramiczne przybliżyły historią grodu oraz pozwoliły na zapoznanie się uczestników z podstawowymi technikami lepienia i zdobienia naczyń glinianych.
Na zakończenie wizyty nastąpiła wymiana doświadczeń na temat pracy na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej.
Spotkanie odbyło się 25 września br. w czytelni GBP w Szebniach oraz w Skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy.
Dyrektor i pracownicy GBP składają serdeczne podziękowania Wojciechowi Piękosiowi – radnemu wsi Szebnie za pomoc w organizacji wizyty studyjnej.
GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest przeznaczony dla bibliotek, które uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek lub brały udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także dla bibliotek, których pracownik uczestniczy w sieci LABIB.
Biblioteka - gospodarz wizyty studyjnej, która otrzyma dotację, organizuje wizytę, na którą zaprasza bibliotekarzy pracujących w innych bibliotekach grupy docelowej PRB, członków sieci LABIB, przedstawicieli lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, władz samorządowych, innych organizacji pozarządowych i instytucji.
Osoby zainteresowane udziałem w wizytach studyjnych zapraszamy do zapoznania się z mapą wizyt i bezpośredni kontakt z bibliotekami organizującymi spotkania.