„650 lat książki i czytania w Polsce” - konferencja prasowa z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Data dodania: 15.04.2014

„650 lat książki i czytania w Polsce” - konferencja prasowa z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Polska Izba Książki oraz Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu 650 lat w służbie książki zapraszają na konferencję prasową z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, pt.:

„650 lat książki i czytania w Polsce” 

22 kwietnia 2014 r., godz. 14:30 Centrum Prasowe PAP ul. Bracka 6/8, Warszawa

Program konferencji:

14:30–14:40 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich a obchody Jubileuszu „650 lat w służbie książki” – Włodzimierz Albin
14:40–14:50 Oblicza książki na przestrzeni wieków – Andrzej Tomaszewski
14:50–15:00 O dawnych i nowych sposobach czytania – prof. dr hab. Janusz Kostecki
15:00–15:15 Transformacja czytelnictwa w dobie cyfrowej. Wstępne wyniki badań PIK – dr Paweł Kuczyński
15:15–15:30 Dyskusja
15:30 Zakończenie

Pobierz zaproszenie w PDF

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Wybrano dzień 23 kwietnia – nieprzypadkowo. To ważna data w historii literatury światowej: dzień śmierci  Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darowują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

W 2008 roku Polska Izba Książki, inicjator obchodów tego święta w Polsce, zaprosiła Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Wydawców Książki, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Izbę Księgarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich do współpracy przy organizacji obchodów. Powstał Komitet Porozumiewawczy wspierany przez Instytut Książki. Z roku na rok w dniach wokół 23 kwietnia coraz więcej mówiło się i pisało o książkach, coraz więcej odbywało się imprez, konkursów i innych wydarzeń związanych z książką i czytaniem. W księgarniach tradycyjniejuż – weekendy z różą, a w tysiącach bibliotek spotkania i warsztaty.

Dyskusja o książce, o wielkiej przyjemności czytania i jego niezwykłej, wszechstronnej wagi dla naszego rozwoju zadomowiła się w przestrzeni publicznej i zajęła swoje należne miejsce. Dane o stanie czytelnictwa w Polsce nie są zadawalające, zważywszy na związek pomiędzy wskaźnikiem czytelnictwa w danym kraju a poziomem jego rozwoju. W czołowych krajach świata blisko 80% obywateli czyta co najmniej jedną książkę rocznie. Ogłoszony w październiku 2013 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020 ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. Więcej na temat czytelnictwa w Polsce na stronie www. Polskiej Izby Książki.

Najczęściej mówimy „Światowy Dzień Książki”, zapominając, że pełna nazwa tego święta brzmi inaczej, że jest jeszcze coś, co wymaga naszej uwagi i naszego świętowania – prawa autorskie! Burzliwej dyskusji wokół ACTA w latach 2011/2012, setkom artykułów, audycjom, konferencjom i publicznym dyskusjom zawdzięczamy, że problem własności intelektualnej, w tym praw autorskich zaistniał w powszechnej świadomości. Dziś myśląc więc o międzynarodowym święcie 23 kwietnia, kojarzymy już pełną nazwę: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Dyskusja o prawie jest potrzebna, kiedy następują istotne zmiany społeczne i gospodarcze. Od swego powstania prawo autorskie podlegało modyfikacjom dostosowującym je do zmieniającej się rzeczywistości. Dziś mamy do czynienia z fenomenem rozwijającego się błyskawicznie i zmieniającego naszą komunikację i formy naszego działania Internetu. Prace legislacyjne nad prawem Internetu nie nadążają za tymi procesami. Niekiedy mówi się wręcz o rewolucji internetowej, przynoszącej istotne zmiany socjologiczne i gospodarcze. Internet znacząco obniżył poziom ochrony praw autorskich, gdyż stworzył bardzo łatwe, dostępne i tanie narzędzia sprzyjające ich naruszeniom.

Podstawą rozważań wokół koniecznych zmian w prawie autorskim musi być poszanowanie prawa majątkowego. Musimy pracować nad zmianą  społecznych nawyków, nad wypracowaniem społecznego sprzeciwu dla nielegalnego kopiowania i korzystania z utworów. Bez tego nie dorośniemy do światowych standardów w poszanowaniu prawa własności intelektualnej i tym samym rozwoju opartego na wiedzy i kulturze.

Przejdź do serwisu obchodów Jubileuszu 650 lat w służbie książki