Relacja z Maratonu edycyjnego: „100 haseł na 100-lecie SBP”

Data dodania: 23.02.2017

Relacja z Maratonu edycyjnego: „100 haseł na 100-lecie SBP”

2 lutego 2017 r. w filii PRZYSTANEK KSIĄŻKA Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy Zarząd Okręgu Mazowieckiego i Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowali Maraton Edycyjny Wikiprojektu Biblioteka z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz 15 lat działalności Wikipedii w Polsce. Do jubileuszowych wydarzeń dołączyliśmy 50-lecie istnienia goszczącej uczestników maratonu biblioteki Przystanek Książka.

Podczas maratonu Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska przedstawiła założenia akcji „100 haseł na 100-lecie SBP”, pokazała podstawowe źródła do tworzenia haseł biograficznych z zakresu bibliotekarstwa, dr Tomasz Ganicz, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, przybliżył historię powstawania Wikipedii na świecie i polskiej wersji językowej, omówił podstawowe założenia Wikipedii. Doświadczeni wolontariusze wikipedyści prowadzili ćwiczenia praktyczne: wyjaśniali zasady tworzenia i edytowania haseł w Wikipedii, pomagali przy komputerach w zakładaniu loginów, tworzeniu haseł, korzystaniu z dostępnych w Wikipedii materiałów i narzędzi ułatwiających prace edycyjne.

W maratonie wzięli udział bibliotekarze, a także czytelnicy biblioteki „Przystanku Książka”.

Pomysł akcji „100 haseł na 100-lecie SBP” narodził się w 2016, a podczas Wikiwarsztatów dla bibliotekarzy - członków Oddziału Warszawskiego SBP, prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia Wikimedia Polska postanowiono utworzyć na polskojęzycznej stronie encyklopedii specjalną zakładkę Wikiprojekt Biblioteka https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Biblioteka, na której znajdują się materiały informacyjne pomagające nowym uczestnikom włączenie się do redakcji haseł encyklopedycznych.

Zachęcamy bibliotekarzy z innych regionów Polski do włączenia się do społeczności wikipedystów. Koordynatorem akcji ze strony SBP jest Joanna Potęga j.potega@gmail.com. Szczególne podziękowania należą się Stowarzyszeniu Wikimedia Polska , którego członkowie prowadzili szkolenia i udzielają wszelkiej pomocy w poznawaniu tajników Wikipedii.

 


Ekslibris